Klasa wojskowa w każdym powiecie Wyróżniony

wtorek, 05 wrzesień 2017 17:24

Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi klasę wojskową - zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk.

Ruszył pilotażowy program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe opracowany w Ministerstwie Obrony Narodowej. Program ma na celu wsparcie placówek w prowadzeniu aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego. 

Zgodnie z informacjami MON pilotaż będzie trwał dwa lata - dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej - i będzie miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych resortowi obrony.

„Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi klasę wojskową” - zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk. Dodał, że absolwenci tych klas będą „odbudowywać zasoby osobowe rezerw polskich Sił Zbrojnych”.

Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. 

Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby, które wybiorą kontynuowanie nauki na wyższych uczelniach wojskowych, będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.

Pilotaż uruchomiony został 1 września 2017 roku.

Źródło: www.kurier.pap.pl

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA