wtorek, 30 styczeń 2018 16:03

Mnóstwo pomysłów na ferie w Małopolsce

Napisał
Choć uczniowie z niektórych regionów Polski już teraz mogą cieszyć się feriami, najmłodsi z Małopolski muszą na nie jeszcze nieco trochę zaczekać – wystartują one 12 lutego. Dla wszystkich tych, którzy nie mają jeszcze pomysłu na zimowy wypoczynek, przygotowaliśmy kilka propozycji instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Jedno jest pewne – w całym regionie nie będzie można narzekać na nudę!

Sporo atrakcji w stolicy regionu

Wiele ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu uczniowie z Małopolski znajdą w Krakowie, gdzie pracownicy Cricoteki przygotowują półkolonie, podczas których instytucja ta zamieni się w… specjalną maszynę do grania. Przez całe dwa tygodnie najmłodsi będą tam m.in. budować teatralny plac zabaw oraz spędzać wiele godzin na twórczych grach, zabawach i wspólnym wymyślaniu interesujących historii. A to wszystko zostanie przygotowane za pomocą najróżniejszych technik – plastycznych, ruchowych oraz dźwiękowych, tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

Natomiast uczniowie, którzy interesują się historią naszej ojczyzny oraz regionu, podczas półkolonii organizowanej przez Muzeum Armii Krajowej będą mogli osobiście spotkać się ze świadkami historii II wojny światowej. Podczas tych wyjątkowych spotkań na pewno nie zabraknie interesujących opowieści, dzięki którym będzie można lepiej poznać realia okupacji oraz dzieje polskiego podziemia. Co jeszcze czeka na młodych miłośników historii? Oczywiście, mnóstwo interesujących warsztatów i gier (nie tylko historycznych).

To jednak nie jedyne atrakcje, na które można liczyć w Krakowie. Wiele ciekawych warsztatów odbędzie się też w krakowskim Muzeum Etnograficznym. To właśnie tam, codziennie, przez całe ferie będą organizowane wyjątkowe zajęcia, podczas których młodzi Małopolanie odwiedzą niedostępne dla zwiedzających zakamarki, dowiedzą się co kryją muzealne magazyny, a później – wspólnie stworzą własną mini wystawę, która będzie przezentowana przez całe ferie. A kto wie, być może dzięki temu za kilkanaście lat sami zechcą zostać muzealnikami?

W Zakopanem zainspiruj się góralszczyzną

Każdy z nas wie, że Zakopane to zimowa stolica Polski, do której co roku chętnie przyjeżdżają amatorzy białego szaleństwa, aby zaznać frajdy jazdy na nartach czy snowboardzie. W tym roku warto jednak udać się też na zajęcia organizowane przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Dzięki nim będzie można wrócić z ferii w rodzinne strony z wyjątkowymi pamiątkami. Jakimi? Chociażby wykonanymi własnoręcznie na warsztatach koralami oraz biżuterią inspirowaną motywami etnograficznymi i przyrodą Podhala. Na pewno przez lata będą one przypominać o wspaniałych feriach spędzonych w Zakopanem.

Na ziemi tarnowskiej stwórz międzypokoleniowy kolaż

Rodzinne fotografowanie to z kolei ciekawa propozycja Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, do którego w ferie będzie można przyjść wraz z rodzicami, babcią czy dziadkiem, aby wspólnie uczyć się trudnej sztuki fotografowania. A zadań będzie co niemiara, w tym chociażby wspólne wywoływanie zdjęć w ciemni, aranżacja profesjonalnego studia fotograficznego czy stylizowanej sesji zdjęciowej. Do tego spotkania z profesjonalnymi fotografami chociażby na temat tego jak obrabiać zdjęcia za pomocą profesjonalnych programów komputerowych.

A wiadomo przecież, że ferie przyjemnie jest spędzić z kimś bliskim i... to nieprawda, że z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciach!

Szukasz więcej propozycji?

Mnóstwo innych pomysłów na zimowy wypoczynek można znaleźć na stronach internetowych instytucji kultury Województwa Małopolskiego. To jednak nie wszystko – z myślą o feriach Województwo Małopolskie przygotowało też specjalny serwis... Malopolska na ferie. Można w nim znaleźć wiele propozycji placówek z całej Małopolski, które na jego łamach na bieżąco dodają nowe pomysły na spędzenie wolnego czasu przez najmłodszych.

info i fot: Biuro Prasowe UMWM

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.