Podkarpacie stawia na informatyków Wyróżniony

czwartek, 15 marzec 2018 15:39

Obecnie rynek informatyczny wykazuje duże zapotrzebowanie na informatyków. Firmy informatyczne przyjmą do pracy każdego specjalistę z tej branży. Nie ma znaczenia, czy jest grafikiem, programistą, czy administratorem sieci komputerowych. Z tego też powodu firmy informatyczne wspierają instytucje i szkoły rozwijające młode informatyczne talenty. Od siedmiu lat informatykę promuje Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, które zawsze w święto liczby Pi (14 marca) ściąga w swoje mury młodych zdolnych gimnazjalistów na Podkarpacki Konkurs Informatyczny z elementami Matematyki.

W tym roku odbyła VII edycja konkursu, a udział w nim wzięło blisko 60 uczniów z prawie 20 podkarpackich szkół z oddziałami gimnazjalnymi. Zmagania, jak co roku, rozpoczęły się od rozwiązywania zadań. Druga część konkursu to zajęcia warsztatowe zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. W tym roku w świat obliczeń matematycznych w środowisku Scilab wprowadził uczniów dr Arkadiusz Lisak, nauczyciel matematyki w ALO i wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Tegorocznymi finalistami konkursu zostali: Andrzej Jabłoński, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie zajmując I miejsce, z wynikiem 91 punktów (na 100 możliwych). II miejsce zajął Mikołaj Miłoś uczeń Gimnazjum Nr 3 w Mielcu uzyskując 83 punktów. Na III miejscu znalazł się Michał Łukasik uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi
w Rzeszowie.

Wręczenie nagrody Andrzejowi Jabłońskiemu za zajęcie I miejsca.

- Naszą inicjatywę co roku wspierają zarówno rzeszowskie firmy informatyczne, takie jak OPTeam S.A, czy e-service, jak i Podkarpacki Kurator Oświaty – podkreśla dr inż. Barbara Fryc, główny organizator przedsięwzięcia, autorka innowacyjnego programu nauczania informatyki w ALO w Rzeszowie.

Nagrodę w konkursie za zajęcie I miejsca (laptop) ufundowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nagrody dla laureatów II i III miejsca (smartfon i smartwatch) ufundowały dwie sponsorskie firmy informatyczne z Podkarpacia. Wartość nagród to prawie 4000 zł.

Wszyscy laureaci Olimiady wraz z organizatorami i przedstawicielem sponsora.

Obecny podczas wręczania nagród przedstawiciel firmy OPTeam S. A., Dyrektor Generalny Pionu Realizacji, Bartłomiej Zydroń z zadowoleniem patrzył na zdolnych uczniów, podkreślając, że obecnie rzeszowski rynek pracy odczuwa duży brak specjalistów z branży IT. Firmy rzeszowskie zatrudniają
w związku z tym już studentów pierwszego roku.

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA