piątek, 06 lipiec 2018 11:02

Maturzyści z Małopolski najlepsi w kraju!

Napisała

Ponad 20 tys. małopolskich uczniów z zapartym tchem czekało na wyniki majowego egzaminu dojrzałości. Gdy je poznali – w końcu mogli odetchnąć z ulgą! Aż 83 proc. z nich zdało bowiem ten najważniejszy w życiu młodego człowieka egzamin, będący przepustką do wymarzonego uniwersytetu. Co więcej, to właśnie ten wynik dał młodym Małopolanom pierwsze miejsce w rankingu pod względem zdawalności matury spośród wszystkich województw.

- Małopolska po raz kolejny pokazała, że jest po prostu najlepsza. Ci młodzi ludzie, którzy są u progu dorosłego życia za kilka lat będą stanowić o sile naszego regionu. Jestem dumny, że to właśnie o naszą młodzież już dziś zabiegają prestiżowe uczenie, a także najlepsi pracodawcy. Serdecznie gratuluję tegorocznym maturzystom i życzę, by w dalszym ciągu byli tak pracowici, ambitni i z sukcesem realizowali swoje plany i marzenia – mówi marszałek Jacek Krupa.

Województwo małopolskie, po podsumowaniu tegorocznych matur, po raz kolejny stanęło na podium. Pierwsze miejsce w skali kraju zapewnił imponujący wynik – 83 proc. młodych Małopolan zdało egzamin dojrzałości. Na kolejnych miejscach – z wynikiem 81 proc. –plasują się województwa: podlaskie, mazowieckie i podkarpackie.

Najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie liceów ogólnokształcących. Aż 88 proc. z nich po miesiącach ciężkiej nauki i zarwanych nocach odniosła zamierzony sukces. Podobny wynik oprócz Małopolski, osiągneli także licealiści z Podkarpacia i świętokrzyskiego.

Zdecydowany sukces odnieśli także uczniowie małopolskich techników, gdzie 76 proc. przystępujących do egzaminu uzyskało pozytywny wynik. Wśród przedmiotów, które na rozszerzonej maturze wybierali uczniowie, największą popularnością w kraju cieszył się język angielski, matematyka i język polski.

Warto dodać, że do majowych egzaminów maturalnych w Małopolsce przystąpiło łącznie 24 972 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych – liceów ogólnokształcących i techników. W skali Polski liczba maturzystów to dokładnie 247 840 osób. 80 proc. z nich zdało egzamin dojrzałości.

Info: UMWM

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.