piątek, 19 październik 2018 12:30

Prawo do… ciepłego domu

Napisała

Wraz z wejściem w życie antysmogowych ustaw rządowych oraz uchwał sejmików wojewódzkich, poszerzył się zakres ubóstwa energetycznego Polaków. Na nic zdaje się zakaz spalania śmieci w starych piecach, gdy najtańszy węgiel znika z rynku, a ten którym można palić drożeje o 30-50%. Gdy koszt wymiany kotła nagle rośnie 5-8 krotnie /z 2 tys. zł za kocioł pozaklasowy do 10-15 tys. za kocioł 5 klasy/ plus koszt wymiany wkładu kominowego i całej instalacji grzewczej.

Według raportów, aż 70% domów jednorodzinnych /3,5 miliona/ wybudowano przed 1989 rokiem. To w nich hipotetycznie należy wymienić nieekologiczne kotły oraz wykonać termomodernizację, co wg szacunków pochłonie w skali kraju 350 mld zł - szacując jednostkowy koszt na 50-100 tys. zł. Dla grupy zagrożonej ubóstwem energetycznym* to kwota niewyobrażalna i nierealna. 

Co z tymi dopłatami?

Obligatoryjna wymiana kotła na ekologiczny wprawdzie jest dotowana przez Państwo ale wcześniej beneficjent musi pokryć całość inwestycji, by w efekcie odzyskać część poniesionych kosztów. To bardzo optymistyczny scenariusz, bowiem według wszelkich raportów, osoby zagrożone ubóstwem energetycznym nie posiadają oszczędności, a ich miesięczny dochód nie zachęca banków do kredytowania tego typu przedsięwzięć. Mamy 9 milionów emerytów i rencistów /1/4 Polaków/, których miesięczne dochody nie przekraczają 1600 zł netto. Dla nich koszt ogrzewania domu, to 12% budżetu - a po wejściu wrześniowej ustawy już 15%. Do tej nisko uposażonej grupy należy dodać osoby żyjące z zasiłków. W całej 9-milionowej grupie, milion Polaków przeznacza na węgiel 20% swoich dochodów i nie jest w stanie przeznaczyć na ten cel więcej.

Dotychczas najubożsi kupowali tani węgiel brunatny za około 300-450zł/t lub miał węglowy za 150-250 zł/t. Uchwały antysmogowe i wprowadzane w br. Normy Jakości dla Węgla eliminują te paliwa oferując wysokokaloryczne miały w cenie... 600 zł/tonę - nota bene już zakazywane. To trzykrotny wzrost cen w stosunku do ubiegłego sezonu!

 Jak walczyć ze smogiem?

Wiele tęgich głów zastanawiało się co zrobić "by wilk był syty i owca cała". Najlepszym rozwiązaniem byłyby na pewno filtry – powszechnie stosowane w przemyśle.

Ten zaprojektowany do stosowania w domowych kotłach starej generacji, to elektrofilt kominowy, stworzony, opatentowany i produkowany przy współudziale Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz spółki z udziałem Skarbu Państwa – Grupy CZH S.A. w Katowicach. Co z tego skoro niedopuszczony przez ustawodawcę/ do stosowania. Dlaczego, skoro wg naukowców SGGW: - Taka modernizacja praktycznie rozwiązuje problem zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo instalacja filtrów jest rozwiązaniem kilkukrotnie tańszym i umożliwiającym wykorzystywanie paliw gorszej jakości, czyli znacznie tańszych -. W tym przypadku nawet palenie śmieciami nie stanowiłoby zagrożenia dla środowiska! Kolejnym krokiem powinna być termomodernizacja budynków z dużym wsparciem Państwa, dzięki czemu w każdym mieszkaniu zatrzymano by do 70% ciepła. Na samym końcu winien znaleźć się wymóg wymiany pieców – oczywiście na zdrowych zasadach. Przeciętnego Polaka dziś na nie stać! Na nic zdadzą się tu kary i nakazy. Po podwyżce cen węgla i miału więcej osób będzie palić śmieciami, nie dlatego, że nie posiadają świadomości ekologicznej ale z konieczności!

W podobnym tonie Do Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla: - Należy wyważyć interes i cel proponowanych zmian prawnych, z interesem a przede wszystkim prawami obywateli, do których między innymi należy zaliczyć prawo do korzystania ze wszystkich osiągnięć technologicznych zmniejszających koszty ogrzewania, a nadto prawo do godnego życia i w godnych warunkach, do których należy zaliczyć ciepły dom.

 Natalia Mądry

* Ubóstwo energetyczne polega na doświadczeniu trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę. Chodzi o utrzymanie „adekwatnego standardu ciepła i zaopatrzenie w pozostałe rodzaje energii służące zaspokojeniu w adekwatny sposób podstawowych potrzeb”.

 

 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.