Akcja CBA w RUCHU i Alior Banku Wyróżniony

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne CBA

W środę funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury okręgowej w Krakowie przeprowadzili na terenie całego kraju szereg przeszukań w siedzibach Alior Bank SA, RUCH SA jak również innych podmiotów i osób, zabezpieczając niezbędną dokumentację, w tym elektroniczną, związaną z nadzorowanym śledztwem dotyczącym między innymi nieprawidłowości związanych z udzieleniem przez Alior Bank SA kredytów RUCH SA.

- Ze zgromadzonych w toku dotychczasowych czynności materiałów wynika, iż w latach 2012-2018, osoby działające w imieniu RUCH SA mogły posłużyć się nierzetelną dokumentacją finansową tego podmiotu, w celu uzyskania linii kredytowej w Alior Banku SA w wysokości 153 milionów złotych, co może świadczyć o zaistnieniu czynu z art. 297 § 1 kk. Jednocześnie istnieje prawdopodobieństwo, iż udzielenie i następnie utrzymanie tego wsparcia finansowego związane było z nadużyciem udzielonych uprawnień lub niedopełnieniem ciążących obowiązków, przez osoby zarządzające Alior Bank SA w latach 2012-2018 , które to działanie mogło wyrządzić tej spółce szkodę, w wysokości nie niższej niż 153 milionów złotych – informuje prokurator Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.  

Według prokuratury w celu wykreowania zadowalającej sytuacji finansowej spółki RUCH SA mogło dojść do nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienia ciążących obowiązków poprzez pozbawiony jakiejkolwiek racjonalności zakup w 2011 roku, obligacji korporacyjnych holenderskiej spółki Lurena Investments B.V. za kwotę 34 milionów dolarów i 110 milionów złotych. Spółka RUCH SA zbyła również swoje nieruchomości, co spowodowało szkodę w wysokości nie niższej niż 204 miliony złotych.

- Śledztwo CBA znajduje się na początkowym etapie – dodaje Piotr Kaczorek z CBA. 

 

Źródło: PO Kraków

Aleksandra Bieniek

Aleksandra Bieniek

Aktualizacja: czwartek, 22 listopad 2018 15:15
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA