wtorek, 08 styczeń 2019 11:16

Małopolska: Ukraińcy sprzedawali fałszywe oświadczenia. Na przestępstwie mogli zarobić nawet… 600 tys. złotych!

Napisała
Małopolska: Ukraińcy sprzedawali fałszywe oświadczenia. Na przestępstwie mogli zarobić nawet… 600 tys. złotych! KOSG

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem rozbili grupę przestępczą, zajmującą się fikcyjnym pośrednictwem pracy.

W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze zatrzymali 4 obywateli Ukrainy, którzy prowadzili nielegalny biznes polegający na sprzedaży fałszywych oświadczeń powierzenia pracy.

W toku postępowania przygotowawczego, prowadzonego przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Granicznej w Zakopanem - pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Myślenicach - ustalono, iż grupa działała od grudnia 2016 roku do lipca 2017 roku w Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej oraz na Ukrainie.

Ustalono, iż zatrzymani zarejestrowali prawie… 300 fałszywych oświadczeń, które następnie nielegalnie sprzedawali na Ukrainie za kwotę od 100 do 500 zł każde. Prowadzone przez nich agencje pośrednictwa pracy w powiatach myślenickim, wadowickim oraz tarnowskim, miały być wsparciem dla cudzoziemców szukających w Polsce pracy. Jednak okazało się, że były dla sprawców tylko świetnym źródłem dochodu oraz wielkim oszustwem, gdyż pod adresem siedziby agencji… nie istniała żadna firma, pośrednicząca w znalezieniu pracy.

Wystawiane przez agencje oświadczenia służyły do wyłudzania dokumentów pobytowych w Polsce. Szacuje się, że z prowadzenia nielegalnej działalności, zatrzymani cudzoziemcy mogli uzyskać przychody rzędu 600 tys. złotych!

W grudniu Prokuratura Rejonowa w Myślenicach skierowała do Sądu Rejonowego w Myślenicach akt oskarżenia przeciwko 4 obywatelom Ukrainy. Postawiono im zarzuty o przestępstwo umożliwiana i ułatwiania pobytu obywatelom Ukrainy na terytorium RP, poprzez składanie fałszywych oświadczeń oraz czerpanie z tego procederu korzyści majątkowych,.

Trzech oskarżonych przyznało się do winy, natomiast jeden nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Grozi im kara pozbawienia wolności do 12 miesięcy.

 

 

Źródło: KOSG

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.