wtorek, 26 luty 2019 15:11

Dlaczego automatyzacja produkcji jest nieuchronna?

Napisał

Współczesne czasy wymuszają na przedsiębiorcach produkcyjnych wykorzystywanie technologii maszynowej w celu zmaksymalizowania potencjału wytwórczego. Posiadanie robotów stało się niejako domeną firm przemysłowych, dążących do zautomatyzowania. Dlaczego to właśnie maszyny w większości przejmują obowiązki produkcyjne ludzi?

Dla producentów sprawa prezentuje się w klarowny sposób. Człowiek, w przeciwieństwie do robota, będzie pracował wolniej, mniej precyzyjnie, a przede wszystkim – zawodnej. Do tego należy wspomnieć o potrzebie odpoczynku, niedotyczącej maszyny. Wykorzystanie tego pozwala firmom na dynamiczny rozwój przy jednoczesnej minimalizacji marginesu błędu.

Człowiek się myli, maszyna – nie

Produkcja na skalę masową wymaga tego, czego nie posiada nawet najlepszy pracownik, mianowicie ciągłej precyzji, szybkości w wykonywaniu danych procesów i braku przerwy w działaniu. Naturalnie, robot nie zrobi niczego sam z siebie, stąd istotne jest wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania Pozwala ono prowadzić logistyczne działanie całości maszynerii, kontrolowanie jej oraz, w razie potrzeby wyeliminowanie potencjalnego błędu. Działa to również w drugą stronę – rozwój technologii generuje profesje, które są w stanie zagrozić zdrowiu i życiu człowieka, a gdzie mogą zostać oddelegowane maszyny.

Niwelowanie kosztów zatrudnienia

W momencie, gdy na danym obszarze występuje ubytek potencjalnej siły roboczej, oznacza to problem dla przemysłu. Kwestia wyszkolenia odpowiednio przygotowanych pracowników wymaga dwóch czynników: pieniędzy i czasu. Szczególnie drugi z nich jest istotny, ponieważ rynek jest płynny i nie uznaje zastoju spowodowanego brakami kadrowymi. Stąd też przedsiębiorcy decydują się na wykorzystanie robotów, ponieważ są jednocześnie gwarantem utrzymania wydajności, zminimalizowania kosztów oraz, przede wszystkim, jakości.

Przekrój możliwych zadań

Maszyny do optymalizacji produkcji od firmy Fanuc

Spektrum zadań, w których można wykorzystać roboty jest różnorodny. Ich dokładność idealnie nadaje się do spawania, co więcej osiągając przy tym tempo niemożliwe dla ludzkiego pracownika. To samo tyczy się obróbki i to niezależnie od wymaganej operacji (szlifowanie, polerowanie, wiercenie). Powracając do kwestii szkodliwości zdrowotnych człowieka, maszyna może zajmować się lakierowaniem czy malowaniem, które jest niebezpieczne ze względu na potencjalne uszkodzenia płuc. Prócz wymienionych czynności, robotyzacja znajdzie swoje zastosowanie również w mniej powszechnych czynnościach, zależnie od potrzeb klienta, wspominając chociażby o lotnictwie.

Podsumowanie

Od momentu wybuchu rewolucji przemysłowej znaczenie automatyzacji będzie jedynie stale wzrastać, a razem z nią branże oraz funkcje, które będą jej potrzebowały. Dynamizacja rynku rządzi się swoimi prawami, zatem nie warto tego zatrzymywać, ale przyłączyć się, w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów produkcyjnych.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najnowsze wiadomości z małopolski

WIĘCEJ WIADOMOŚCI Z MAŁOPOLSKI →