piątek, 24 maj 2019 10:15

Powódź w Małopolsce. Jak wyglada sytuacja? Ile było interwencji?

Napisał

Dokładnie 735 interwencji podjęli strażacy w całym województwie w związku z trudną sytuacją pogodową w Małopolsce – najwięcej w Dąbrowie Tarnowskiej i Tarnowie, ponad 200 w każdym z tych miejsc. W nocy niepokojąco wzrosła też liczba interwencji w powiecie wielickim. Informacje, zgodne ze stanem na godz. 6 rano (23.05), przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Krakowie komendant PSP st. bryg. Marek Bębenek.

W dzisiejszym, przedpołudniowym posiedzeniu sztabu kryzysowego, zwołanym w związku z trudną sytuacją wywołaną intensywnymi opadami deszczu w naszym województwie wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, ministrowie Joachim Brudziński i Andrzej Adamczyk, wojewoda Piotr Ćwik oraz przedstawiciele służb zaangażowanych w walkę z żywiołem.

– Jestem w stałym kontakcie z wojewodą. Na bieżąco monitorujemy sytuację w naszym regionie. Wiem, że interwencje są podejmowane w każdym z powiatów. Jednak chcę zapewnić, że służby działają prężnie i są w stałej gotowości – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Podczas spotkania podsumowano przeprowadzone w ostatnim czasie prace. Sytuacja jest trudna, bo ciągle pada, a prognozy nie są zbyt optymistyczne. Stan wód jest na bardzo wysokim poziomie, w kilku miejscach wylały potoki. W nocy służby Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także wojsko w zagrożonych miejscach układało przez wiele godzin worki z piaskiem i zabezpieczało mienie mieszkańców. Wojewoda Małopolski - Piotr Ćwik zapewnił, że służby są w stałej gotowości, a w rezerwie jest jeszcze 3 mln worków z piaskiem.

Sytuacja na drogach całego województwa jest również nieustannie kontrolowana. W stanie gotowości są pracownicy rejonów dróg wojewódzkich, którzy prowadzą ciągły monitoring dróg w terenie.

– Intensywne opady deszczu spowodowały zalanie kilku dróg. Były kłopoty w powiecie gorlickim, zwłaszcza w miejscowości Zborowice Plewna (DW 981), droga była tam przez kilka godzin nieprzejezdna. Problem pojawił się także na drodze wojewódzkiej 961 w miejscowościach Stasiówka, Lubomierz, Bielanka i Krośnica. Służby zabezpieczyły osuwiska, także droga jest przejezdna – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

I dodaje: - Obserwujemy też sytuację na kolejach. Aktualnie w naszym województwie wszystko jest pod kontrolą i pociągi jeżdżą zgodnie z rozkładem. Wiem, że z utrudnieniami borykają się nasi sąsiedzi z Podkarpacia.

Podsumowując posiedzenie premier i wicepremier podziękowali wszystkim służbom za zaangażowanie i znakomitą pracę. Podziękowano także mieszkańcom, którzy wzajemnie sobie pomagają, w sposób niezwykle ofiarny i solidarny.

Jak podaje IMGW sytuacja pogodowa w naszym województwie nie wygląda zbyt dobrze. Przewiduje się, że w ciągu dnia spadnie od 30 do 45 mm deszczu, w nocy również będą się utrzymywać przelotne opady (ok. 20-35 mm).

Poziom wody przekroczył stan alarmowy na 26 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch w dorzeczu Odry - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy jest przekroczony w dorzeczu Wisły na 53 stacjach, a w dorzeczu Odry na 23 stacjach. Bardzo trudna sytuacja jest także w samym Krakowie. Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze całego miasta.

Info/foto: UMWM

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.