piątek, 12 styczeń 2018 11:41

Gdzie w nowym roku po 500+ i świadczenia rodzinne?

Napisała

Od 1 stycznia br. samorząd województwa nie odpowiada już za obsługę świadczeń rodzinnych i świadczenia 500+ w rodzinach, w których przynajmniej jedno z rodziców przebywa lub pracuje za granicą - teraz prowadzenie tych spraw przejął Wojewoda Małopolski.

Mieszkańcy nie muszą się jednak obawiać – wszystkie rozpoczęte sprawy zostały przekazane w całości, a obsługa będzie dalej odbywać się w tym samym miejscu, co wcześniej. 

Mimo zmian, ten sam adres

31 grudnia 2017 r. samorząd Małopolski zakończył prowadzenie spraw dotyczących świadczeń rodzinnych i 500+ dla rodzin, których jedno z rodziców przebywa na terenie innego kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od dnia 1 stycznia 2018 r. zadania te zostały przejęte przez Wojewodę Małopolskiego. Dotyczy to zarówno nowych spraw, jak i tych, które samorząd województwa prowadził przed 31 grudnia 2017 r.
Dobrą wiadomością jest fakt, że dzięki staraniom Województwa Małopolskiego, zmiany w obsłudze tych świadczeń są możliwie najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Wszystkie sprawy będzie można załatwić dalej w tej samej lokalizacji, czyli: w Krakowie przy ul. Lea 112, w Nowym Sączu - ul. Jagiellońska 52 i w Tarnowie – al. Solidarności 5-9. Co więcej, w większości przypadków daną sprawę będą prowadzić ci sami specjaliści – pod skrzydła wojewody przeszło w sumie 65 pracowników Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, którzy dotychczas zajmowali się świadczeniami rodzinnymi i 500+.

- By jeszcze dodatkowo ułatwić „okres przejściowy”, przekazaliśmy wojewodzie nie tylko pełną dokumentację, ale też cały sprzęt biurowy i komputerowy o wartości blisko pół miliona złotych. Wszystko po to, żeby mieszkańcy jak najmniej odczuli utrudnienia związane z przekazaniem zadań pomiędzy dwoma urzędami – podkreśla Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa odpowiedzialny m.in. za sprawy społeczne.

170 tys. spraw zakończonych
Do końca 2017 r. pracownikom Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, jednostki Województwa Małopolskiego, udało się załatwić prawie 170 tys. spraw mieszkańców Małopolski. Przypomnijmy, że tylko w przypadku świadczenia 500+, co szósta sprawa w Polsce w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego, była realizowana właśnie w Małopolsce.

- Biorąc pod uwagę fakt, że przez lata finansowanie tego zadania z budżetu państwa balansowało na granicy 70 procent potrzebnych środków, przez co udało się zatrudnić tylko część z koniecznej liczby pracowników, finalna liczba załatwionych spraw to prawdziwy rekord – kończy wicemarszałek Kozak.

Info: Małopolski Urząd Marszałkowski

Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2018 11:48
Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.