piątek, 18 maj 2018 14:36

Życie wydmuszki

Napisała

Hasło „Mieszkanie Plus” znane jest od dawna Polakom z wyborczych haseł i nie kończących się obietnic. To kolejna wyborcza wydmuszka - nie wiadomo, bowiem: kto „Mieszkania Plus” będzie budował, ile będzie kosztował m2, jakie będą czynsze, warunki ewentualnego wykupu i jakie trzeba spełnić kryteria by je otrzymać – bo te dopiero w przyszłości będą ustalać samorządy.

Gminy zobligowane do wskazania gruntu, na którym staną przyszłe bloki, na skutek licznych pytań i sporego zainteresowania, starają się temat popchnąć, jednak bez konkretów jest to ciągłe „bicie piany".

Co więc mogą zrobić samorządy?
Otóż mogą zbadać zapotrzebowanie. Jednak aby zgłosić ewentualne zainteresowanie trzeba poznać szczegóły - jednym słowem odpowiedzieć sobie na pytanie: czy mnie będzie na takie "M+" stać?

A niestety program ten coraz bardziej przypomina ofertę PBS-ów. Każdy kto miał do czynienia z tą ofertą wie, że czynsz w PBS jest wysoki. Do tego trzeba zainwestować poważne pieniądze w kaucję, a jedynie wyjątkowe Przedsiębiorstwa Budownictwa Publicznego dają możliwość wykupu takiego mieszkania. Tu ma być nieco inaczej, bo jest opcja wykupu! Ale UWAGA! - po 30. latach.

Ponieważ konkretów brak można by dywagować bez końca, dlatego „światłem w tunelu” zdaje się być strona internetowa: mieszkanieplus.org.pl, która rzuca nieco światła na nasze szanse. Ale i tu stykamy się z iluzją. Dlaczego? Otóż na tejże stronie możemy przeprowadzić tzw. „Test zdolności", który wg portalu: opracowany został o wytyczne ustawy o KZN, które… zostaną zmienione.

Co wiemy dotychczas?
Mieszkanie Plus ma być dostępne dla wszystkich, jednak z powodu dużego zainteresowania mają być tworzone listy rankingowe. W pierwszej kolejności szansę na Mieszkanie Plus mają mieć:
- rodziny wielodzietne,
- osoby o stałych dochodach, zbyt niskich na uzyskanie kredytu hipotecznego, a zarazem zbyt wysokich, by otrzymać mieszkanie socjalne lub komunalne,
- osoby płacące podatek dochodowy na obszarze danej gminy,
- osoby szczególnie pożądane na terenie danej gminy (o określonym wykształceniu, pracujące w określonym sektorze itp.),
- osoby w trudnej sytuacji życiowej.

 Kryteria naboru określone są przez ustawę. Dodatkowo indywidualne kryteria ustalać będą mogły samorządy.

Ostateczną decyzję o przydziale mieszkania w Programie Mieszkanie Plus podejmować będą jednostki zarządzające danym obiektem oraz samorządy.

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio na głos24