Na emeryturę - tylko nie w czerwcu bo stracisz! Zaczekaj do lipca, a zyskasz! Wyróżniony

Myślisz o emeryturze, chcesz złożyć wniosek. Czerwiec to nie najlepszy miesiąc. Zaczekaj do lipca a wysokość Twojej emerytury będzie sporo wyższa.

Dlaczego tak jest?

Powodem są zasady waloryzacji składek. Waloryzację przeprowadza się po to, żeby składki ubezpieczonych nie straciły na wartości.  Jeśli przejdziesz na emeryturę w czerwcu będziesz korzystać  z waloryzacji rocznej. Jeśli poczekasz do lipca lub przejdziesz na emeryturę w pozostałych miesiącach skorzystasz z waloryzacji kwartalnych.

Kiedy podejmujesz decyzję o przejściu na emeryturę  musisz być jej pewien. Często jest to dla ciebie jedyne źródło utrzymania. Chyba, że zdecydujesz się dorobić i podjąć pracę. Czerwiec nie sprzyja potencjalnym emerytom, lepiej poczekaj  miesiąc lub dwa, a będziesz cieszyć się wyższym świadczeniem z ZUS.

-Jeśli osiągniesz wiek emerytalny w czerwcu nie musisz składać od razu wniosku. Emerytura to prawo nie obowiązek, wybierz to co dla ciebie bardziej korzystne. Wstrzymaj się ze złożeniem wniosku i złóż go na przykład w lipcu a obejmie cię korzystna waloryzacja- informuje Bożena Bielawska p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.

Waloryzacje kwartalne są zróżnicowane. Najwyższa przypada za I kwartał – ją stosuje ZUS do obliczenia wysokości emerytur przyznawanych w lipcu, sierpniu i wrześniu. Dlatego emerytura wyliczona w lipcu będzie wyższa od czerwcowej.

Na Salach Obsługi Klientów w każdej jednostce ZUS przyjmują doradcy emerytalni. Jeśli przyszły  emeryt  ma wątpliwości  zachęcam,  aby przed złożeniem wniosku skontaktował się z naszym doradcą. Przy pomocy kalkulatora emerytalnego doradca wyliczy prognozowaną wysokość emerytury, wyjaśni również na czym polega waloryzacja – dodaje Bielawska.

 Bożena Bielawska

p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

 

Mądry Natalia

Mądry Natalia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA