Pracodawco, chcesz zobaczyć czy Twój pracownik choruje? Wyróżniony

Jeśli chcesz wiedzieć, że Twój pracownik jest na zwolnieniu lekarskim nie zwlekaj -  załóż konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli zatrudniasz powyżej pięciu pracowników, masz obowiązek posiadać profil na PUE ZUS. Jeśli zatrudniasz mniej –warto abyś takie konto miał.  Łatwiej będzie dla lekarza, Twojego pracownika i dla Ciebie.

 Obecnie lekarze wystawiają pacjentom  papierowe jak i elektroniczne zwolnienia. Od 1 grudnia 2018 roku to się zmieni, będą tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA. Zaświadczenia w formie elektronicznej są przekazywane tylko temu pracodawcy, który ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, nie zobaczy zwolnienia lekarskiego pracownika. Lekarz wręczy pacjentowi wydruk -  pracownik natomiast musi doręczyć  go swojemu pracodawcy w ciągu siedmiu dni.

Pracownik, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany  terminem  siedmiu dni na doręczenie zwolnienia (chyba, że pracodawca tego pracownika  nie ma profilu na PUE).  Nie dotyczą go  w związku z tym  ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego  z powodu przekroczenia tego terminu.  Musi jednak pamiętać, że ZUS wypłaci zasiłek na podstawie złożonych dokumentów a nie tylko zaświadczenia lekarskiego. Wniosek ZUS Z-3 do wypłaty zasiłku chorobowego  składają m.in. prowadzący działalność gospodarczą, bądź te osoby, które występują o zasiłek po ustaniu zatrudnienia.

 Bożena Bielawska

p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

 

Mądry Natalia

Mądry Natalia

Aktualizacja: poniedziałek, 11 czerwiec 2018 00:35
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA