poniedziałek, 30 lipiec 2018 15:14

Emerytura z Karty Nauczyciela – to już ostatni dzwonek!

Napisała

Emerytura z Karty Nauczyciela czy z powszechnego wieku emerytalnego. Różnica może wynosić nawet kilkaset złotych. Dla jednego pedagoga wyższa okaże się emerytura nauczycielska, dla drugiego powszechna.

Niektórzy pedagodzy muszą w sierpniu podjąć decyzję czy chcą przejść na emeryturę nauczycielską. Wniosek mogą złożyć do 31 sierpnia, po tym terminie utracą uprawnienia do tego przywileju.

W ubiegłym roku powszechny wiek emerytalny został obniżony, było zagrożenie, że niektórzy nauczyciele z dnia na dzień mogą stracić prawo do świadczenia z Karty Nauczyciela. Dlatego w przepisach zostawiono pewne rozwiązanie dla tych osób, które przed 1 października 2017 r. nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego, ale osiągnęli wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017 roku do 31 sierpnia 2018 roku. Ponadto do 31 grudnia 2008 r. mają  30 lat zatrudnienia,  w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym, a umowa musi zostać rozwiązana do końca sierpnia.

 - Emeryturę z Karty Nauczyciela oblicza się według starych zasad. Inaczej liczy się emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Stąd też w wysokości emerytury może pojawić się różnica.  Wątpliwości mogą rozwiać doradcy emerytalni w ZUS, jednak decyzję czy przejść na emeryturę czy kontynuować pracę zarobkową musi podjąć sam pedagog - mówi Bożena Bielawska p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.  

Info: ZUS w Małopolsce

 

 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.