piątek, 07 grudzień 2018 16:19

Czy grozi nam „Klątwa obfitości”? Po premierze filmu Ewy Ewart

Napisał

W środę, 5 grudnia kilkusetosobowa publiczność w katowickim kinie Kosmos uczestniczyła w światowej premierze „Klątwy obfitości”. Efekt dwóch lat pracy dokumentalistki Ewy Ewart opowiada o inicjatywie Yasuni, która miała ochronić bezcenny przyrodniczo obszar Ekwadoru dzięki zaprzestaniu wydobycia ropy naftowej w parku narodowym. Ograniczenie pozyskiwania i zużywania paliw kopalnych, to wyzwanie, przed którym stoimy jako ludzkość, więc nieprzypadkowo pierwszy pokaz filmu odbył się w Katowicach w trakcie COP24 - Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Ekwador to niewielki (mniejszy od Polski) kraj w Ameryce Południowej od lat zmagający się z wysokim poziomem ubóstwa. Co więcej, państwo, w którym PKB na osobę jest ponad dwukrotnie niższe niż w Polsce, jest jednocześnie mocno zadłużone i bogate. Jak to możliwe? Ekwador ma trzecie co do wielkości zasoby ropy naftowej na kontynencie. Jest to jednak tytułowa klątwa obfitości, ponieważ część z nich znajduje się na bezcennych dla klimatu terenach Amazonii. Jednym z takich obszarów jest park narodowy Yasuni. W Ekwadorze wydobycie surowca odpowiada za około 40 proc. przychodów z eksportu, jednak w 2007 roku władze tego państwa zadeklarowały, że zrezygnują z eksploatacji złóż w Yasuni w zamian za międzynarodową rekompensatę w wysokości połowy wartości zalegającej w nich ropy. Czy ta tyleż szlachetna, co utopijna inicjatywa miała szanse powodzenia? Jakie były jej kulisy, a także skutki – globalne i regionalne? Tego można się było dowiedzieć podczas światowej premiery „Klątwy obfitości”.

- Sposób, w jaki film opowiada o inicjatywie Yasuni, był bardzo uważnie przemyślany, ponieważ nie chciałam, żeby ten obraz miał wydźwięk wyłącznie lokalny. Poprzez miejscową historię, dziejącą się w dalekim, mało komu znanym kraju, udało mi się stworzyć przekaz globalny. Można zapytać, czy w ogóle powinny nas obchodzić wydarzenia w niewielkim państwie na drugiej półkuli. Otóż powinny i to bardzo, a ten film wyjaśnia dlaczego – mówiła Ewa Ewart, autorka „Klątwy obfitości”.

- Moją pierwszą myślą po obejrzeniu tego filmu był żal wywołanym tym, że żyjemy w czasach, w których stajemy przed tak trudnymi dylematami, jak ten, o którym opowiada „Klątwa obfitości”. Jak tylko dowiedziałem się, że jako przedstawiciel polskiego biznesu mogę sfinansować przekaz poruszający temat o zasięgu globalnym, to od razu poczułem, że to jest dla nas. Wraz ze wspaniałą reżyserką mogliśmy stworzyć coś, co pokażemy całemu światu, bo ta historia dotyczy całej ludzkości – wyjaśnił Piotr Krupa, założyciel Krupa Gallery i mecenas filmu.

- „Klątwa obfitości” to historia cennego lasu, który mógł być uratowany i jednocześnie apel do nas. To przypomnienie, że mogliśmy zrobić więcej w tej sprawie i jako ludzkość nie popisaliśmy się momencie, który był kluczowy dla losów rezerwatu Yasuni. Jeżeli nadal będziemy tak robić, to po jakimś czasie również nasze przetrwanie stanie pod znakiem zapytania – podsumował Michał Kurtyka, pełnomocnik ds. prezydencji COP24 oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii RP.

Film, wyprodukowany przy wsparciu wrocławskiej Krupa Gallery, będzie można zobaczyć w niedzielę, 9 grudnia, na antenie TVN24, w cyklu „Ewa Ewart poleca”. 8 grudnia, o 16:10 polskiego czasu, obraz wyemituje kanał BBC World News.

Produkcję filmu wsparł także Polski Instytut Sztuki Filmowej.

O autorce filmu

Ewa Ewart jest jedną z najwybitniejszych polskich dokumentalistek. Przez lata współpracowała z BBC oraz amerykańską telewizją CBS. Jej filmy były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych i nominowane m.in. do nagród BAFTA, Emmy.

O producencie filmu

Krupa Gallery to miejsce i idea, które powstało z pasji Sylwii i Piotra Krupów. Z pasji do angażowania się w tematy ważne, o międzynawowym zasięgu. Krupa Gallery jako miejsce jest obecnie w budowie w zabytkowej kamienicy na wrocławskim Rynku. Będzie tam prezentowana sztuka współczesna artystów z Polski i Europy Środkowej. Będzie to także miejsce do prowadzenia ważnych debat i rozmów o kondycji naszego świata. Pierwszym krokiem ku temu była produkcja filmu dokumentalnego Ewy Ewart „Klątwa obfitości”.

Loteria Orlen
(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.