poniedziałek, 20 maj 2019 09:47

Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem

Napisane przez
Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem. Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem. Księgarnia Pod Globusem

Zapraszamy na przedpremierowe spotkanie o najnowszej książce Krzysztofa Środy „ Srebro ryb”. Będzie to drugie z cyklu spotkań: „Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem”. O książkach i rybach porozmawia z autorem dziennikarka Maja Dutkiewicz a autorskiej interpretacji wybranych fragmentów jego najnowsze książki dokonają aktorzy teatralni: Anna Kończal i Filip Bochenek.

Krzysztof Środa (ur. 1959) – pisarz, tłumacz, historyk filozofii. Pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, obronił pracę doktorską o fenomenologii Edmunda Husserla, przełożył kilkanaście książek – większość na temat spekulacji giełdowej. Autor książek „Niejasna sytuacja na kontynencie” (2003), „Projekt handlu kabardyńskimi końmi” (2006), „Podróż do Armenii i innych krajów” (2012) oraz „Las nie uprzedza” (2016), laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) w kategorii eseistyki. Jego ostatnia książka Las nie uprzedza została nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

 

SREBRO RYB

KRZYSZTOF ŚRODA

Krzysztof Środa napisał kiedyś: „Od pewnego czasu dochodzę do wniosku, że ornitologia – wraz z entomologią – są naukami, które powinno się wykładać w akademiach teologicznych i seminariach duchownych. Po pewnym wahaniu do tych dwóch nauk dodałbym trzecią – ichtiologię”. Teraz sam postanowił poświęcić tej ostatniej odrębną książkę i oddaje w ręce czytelnika swoisty przewodnik, osobistą encyklopedię – na pół eseistyczną, na pół prozatorską opowieść o rybach, ich pięknie, naturze i łowieniu. Jest tu także literatura, jest i o literaturze, nie tylko naukowej. Pojawia się Ota Pavel, niedoceniany Putrament, są japońskie haiku i uwagi księdza Kluka. Gwar bazarów w Maroku, Kambodży i Wietnamie przeplata się z ciszą, w której wędkarz czeka na swoją zdobycz. Ale przede wszystkim jest tu tajemnica żywiołu dla nas ludzi niedostępnego, niemego i ukrytego.

 


„Głośne czytanie dla dorosłych” to cykl spotkań z pisarzami, na które będą składać się: rozmowa z autorem oraz performatywne czytanie fragmentów książek gościa spotkania. Organizujemy „Głośne czytanie dla dorosłych”, by promować współczesną literaturę polską w oryginalny sposób oraz poszerzać grono osób, które znają Księgarnię Pod Globusem jako miejsce ciekawych wydarzeń.

Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem.
Krzysztof Środa, „Srebro ryb”
Czwartek, 30 maja, godz. 18.00
Czytają: Anna Kończal, Filip Bochenek
Rozmowę prowadzi: Maja Dutkiewicz

Wstęp wolny!Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Książki Kupuję Kameralnie

Patronaty medialne: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Miasto Kobiet, Kulturatka, Księgarka na regale, Literacka Kavka, Literacke skarby świata całego, Głos24

Michał Kizlich

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.