czwartek, 23 maj 2019 11:22

Europejscy filmowcy i piłkarze apelują o udział w głosowaniu

Napisane przez

Europejscy filmowcy wystosowali manifest, w którym podkreślają wagę wyborów do Parlamentu Europejskiego i wzywają do udziału w głosowaniu. Dokument, opublikowany we wtorek w Cannes, podpisało 500 twórców. Z kolei europejscy piłkarze apelują o pójście do urn, uczestnicząc w kampanii #thistimeimvoting.

Wśród twórców filmowych apelujących o udział w głosowaniu są: Celine Sciamma, Wim Wenders, Miguel Gomes, Luc i Jean-Pierre Dardenne, Valeria Golino, Jacques Audiard, Susanne Bier, Julie Bertuccelli, Costa-Gavras, Julie Delpy, Stephen Frears.  

W gronie sygnatariuszy manifestu jest też grupa polskich filmowców: Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska, Karolina Bielawska, Jakub Duszyński, Borys Lankosz, Piotr Ryczko.

Filmowcy podkreślili w dokumencie wagę nadchodzących wyborów, zarówno z punktu widzenia gwarancji praw podstawowych, jak i wolności twórczej. "Wolna i demokratyczna Europa jest także Europą wolnej myśli i wolności wypowiedzi. Jest naszym obowiązkiem przeciwstawienie się wzrostowi ekstremizmów i prób marginalizowania znaczenia kultury, która jest kamieniem węgielnym Unii Europejskiej. Pójdźmy głosować w dniach od 23 do 26 maja" - wzywają twórcy.

Z kolei wielu znanych ze stadionów europejskich piłkarzy uczestniczy w kampanii wykorzystującej hasztag #thistimeimvoting, zachęcając kibiców do udziału w głosowaniu. Apel wystosowali m.in. kapitan kobiecej reprezentacji Portugalii Claudia Neto, reprezentant Bułgarii Svatoslav Dyakov, bramkarz Paris Saint-Germain Kevin Trapp, pomocnik Rapidu Wieden Stefan Schwab.

Kampania jest wspierana przez 10 narodowych związków piłkarskich, m.in. włoski, chorwacki, hiszpański, czeski.

Inicjatywę piłkarzy docenił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. „Jestem rad, widząc zaangażowanie tak wielu europejskich profesjonalnych piłkarzy w kampanię #thistimeimvoting. Jest to świadectwo jedności i dumy, jaką Europejczycy odczuwają ze swojego kontynentu, a także mocny sygnał w sprawie obrony przyszłości Europy" - ocenił.

woj/

Fot.Flickr

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.