czwartek, 10 październik 2019 13:18

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla!

Napisała

Olga Tokarczuk otrzymała dziś oficjalnie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. 

Tokarczyk (ur. 29 stycznia 1962 w Sulechowie) – polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog; laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015) otrzymała dziś oficjalnie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Tokarczuk jest autorką 17 książek - powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jej opowieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych"  jest podstawą scenariusza filmu "Pokot" w reż Agnieszki Holland. 

Tokarczuk zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, jeszcze pod pseudonimem Natasza Borodin.

Jej pierwszą powieścią była wydana w 1993 roku "Podróż ludzi Księgi". Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. 

Wydana w 2007 roku "Bieguni" dała jej Nagrodę Literacką „Nike”, ten sukces powtórzyła też jej kolejna powieść - "Księgi Jakubowe" (2015). W 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.

Olga Tokarczuk wychowała się w Sulechowie, następnie przeniosła się z rodzicami do Kietrza, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Tokarczuk jest drugą Polką, którą uhonorowano literacką Nagrodą Nobla. W 1996 roku tę prestiżową nagrodę otrzymała krakowianka, Wisława Szymborska. Tokarczuk jest też szóstą polską laureatką literackiego Nobla, a piątym laureatem wśród pisarzy, którzy tworzyli w języku polskim. 

W tym roku wyjatkowo przyznano dwa literackie noble, bo w 2018 roku nie wręczono nagrody z powodu skandalu obyczajowego. Wraz z polską pisarką nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz Peter Handke. 

red., foto arch. MBP w Starachowicach

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najnowsze wiadomości z małopolski

WIĘCEJ WIADOMOŚCI Z MAŁOPOLSKI →