wtorek, 24 lipiec 2018 15:13

Lusławice. Koncerty jazzowe na Festiwalu EMANACJE /25-27 lipca/

Napisała

6. Festiwal Muzyki EMANACJE nabiera tempa! W weekend 21-22 lipca festiwalowe wydarzenia odbyły się w czterech małopolskich miejscowościach – w Lusławicach, Krakowie, Dębnie i Bieczu, a już w środę, 25 lipca, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rozpocznie się III. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta!

Koncerty w Lusławicach odbędą się w dniach 25, 26 i 27 lipca, każdorazowo rozpoczynając się o godzinie 19:00. W środę i czwartek wysłuchamy wszystkich dwunastu artystów, by w piątek wziąć udział w finałowym koncercie wybranych przez jury, najlepszych uczestników 3. edycji konkursu.

 SEIFERT COMPETITION

III Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta, Lusławice, Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego:   

Środa, 25 lipca, 19:00

półfinał I 

Czwartek, 26 lipca, 19:00

półfinał II 

Piątek, 27 lipca, 19:00

finał

 

 Wystąpią:

Tadas Dešukas (Litwa)

George Dumitriu (Rumunia)

Layth Sidiq (Jordania)

Francisco Palazón González (Hiszpania)

Benjamin „Benni“ von Gutzeit (Niemcy / USA)

Mario Forte (Włochy / Francja / USA)

Amalia Obrębowska (Polska)

Marcin Hałat (Polska)

Cécile Delzant (Francja)

Youenn Rohaut (Francja)

Greg Byers (USA)

Gabriel Terracciano (USA)

 

Zbigniew Seifert był jednym z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów. Za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co najbardziej kochał w muzyce swojego mistrza Johna Coltrane’a. A jednak udało mu się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane'em jazzowych skrzypiec: jego pozycja w panteonie światowych gwiazd jazzu jest niekwestionowana, a po kilku dekadach od śmierci artysty, jego muzyka wciąż zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. Emocjonalność ta wynika w jasny sposób z życia artysty, zmagającego się ze śmiertelną chorobą. Praca musiała być efektywna, a rezultaty — natychmiastowe, bo Seifert wiedział, że ma mało czasu. Zbyt mało, aby zrealizować wszystkie swoje artystyczne plany. Zmarł 15 lutego 1979 roku w szpitalu onkologicznym w Buffalo w USA, mając niespełna 33 lata.

 By oddać hołd postaci zmarłego przedwcześnie geniusza jazzowych skrzypiec, a przede wszystkim promować i utrwalać jego dokonania wśród młodych artystów na całym świecie Fundacja jego imienia organizuje Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta.

 Jury III. konkursu przewodniczy światowej sławy skrzypek Mark Feldman, który jurorem Konkursu Seiferta jest od jego pierwszej edycji, a więc od 2014 roku. W tym roku obok Feldmana w jury zasiadać będą równie wielkie gwiazdy jazzowych skrzypiec, choć nie tylko. Po raz drugi w swej historii Konkurs Seiferta otwarty jest nie tylko dla skrzypków i altowiolistów, ale również dla wiolonczelistów. Dlatego młodych wirtuozów wiolinistyki jazzowej oceniać również będzie jeden z najwybitniejszych jazzowych wiolonczelistów naszych czasów, uważany za ikonę nowojorskiej oficyny Tzadik – Erik Friedlander. W jury konkursu zasiądą ponadto dwaj giganci jazzowych skrzypiec: związany z renomowaną wytwórnią ECM Dominique Pifarély oraz ceniony na całym świecie polski skrzypek jazzowy Michał Urbaniak. Młodzi wirtuozi instrumentów smyczkowych walczyć będę o nagrody, których łączna wartość wynosi 17.000 Euro (10.000 EURO – I miejsce, 5.000 EURO – II miejsce, 2.000 EURO – III miejsce). Uczestnikom przesłuchań konkursowych towarzyszyć będzie trio Dominika Wani okrzykniętego najwybitniejszym polskim pianistą jazzowym minionego roku. Bezpłatne bilety na koncerty Seifert Competition można rezerwować za pośrednictwem strony 6. Festiwalu Muzyki EMANACJE – www.emanacje.pl.

 

Info: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.