środa, 02 styczeń 2019 10:18

Niebezpieczny niż nad Polską. Lepiej zostać w domu!

Napisała

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla Polski. Na południu kraju czekają nas intensywne opady śniegu i zamiecie.

2 stopień ostrzeżenia dotyczący opadów śniegu i 1 stopień dotyczący zawiei obowiązuje w powiecie: myślenickim, limanowskim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim i gorlickim w województwie małopolskim, jasielskim, krośnieńskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim w woj. podkarpackim oraz żywieckim, bielskim i cieszyńskim w woj. śląskim.

Meteorolodzy prognozują w tym rejonie wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym - okresami silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 40 cm do 50 cm oraz zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez zachodni i północno-zachodni wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h oraz opady śniegu.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują z kolei w ośmiu województwach północnej, zachodniej i środkowej Polski.

Alerty drugiego stopnia wydano w powiecie nowodworskim, puckim, wejherowskim, lęborskim, słupskim oraz w Gdańsku i Gdyni, gdzie północny i północno-zachodni wiatr w porywach może osiągać, jak przewidują niektórzy meteorolodzy, nawet do 150 km/h. Alerty pierwszego stopnia wydano dla pozostałych powiatów woj. pomorskiego oraz części powiatów woj. warmińsko-mazurskiego, świeckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, zielonogórskiego, łódzkiego i dolnośląskiego.

Na północy kraju obowiązuje też ostrzeżenie przed oblodzeniem.

Silny wiatr wywołał też sztorm na Bałtyku i cofkę. W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim wydano 3 stopień ostrzeżenia hydrologicznego przewidując na całym wybrzeżu wzrost poziomów morza i wody w Zalewach Wiślanym i Szczecińskim oraz na Żuławach powyżej stanów alarmowych.

Załamanie pogody wywołał w naszym kraju niż Zeetje, który przesuwa się znad Białorusi. To on przyniósł do Polski silny wiatr i takie niebezpieczne zjawiska jak: zawieje, gołoledź, intensywne opady śniegu oraz sztorm na Bałtyku. Niż sprowadzi do nas zimne i wilgotne powietrze arktyczne z północy. Nie tylko spadnie temperatura, ale też wzrośnie też odczucie zimna spowodowane porywistym wiatrem. Taka pogoda może utrzymać się w Polsce przez kilka dni.

Marzena Gitler

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.