czwartek, 30 maj 2019 16:40

Moda na zabytkowe samochody - klasyka wraca do łask

Napisał

Na rynek nieustannie wprowadzane są nowe rozwiązania technologiczne, które zachwycają fanów motoryzacji na całym świecie. Jednak wcale nie trzeba ze świecą szukać zwolenników starych i wszystkim dobrze znanych rozwiązań. Do grupy osób, które od nowego BMW wolą Poloneza czy Syrenkę, dołączają też ci, którzy w samochodach klasycznych widzą spory potencjał do niezłego zarobku.

Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze starymi pojazdami pewnie zastanawiają się, czym kierować się w wyborze takiego cacka. Poniżej znajdziesz kilka cennych rad i wskazówek, dzięki którym poprzez inwestycję w klasyki zyskasz, a nie stracisz.

Young- czy oldtimer - który wybrać?

Klasyczne pojazdy można podzielić na dwie grupy: youngtimery i oldtimery. Mianem oldtimera określany jest samochód zabytkowy, ten „starszy”, natomiast youngtimerami nazywamy auta, które opuściły zakłady produkcyjne w latach 60–80 XX wieku. Nie istnieje żadna definicja, a daty nie są ściśle określone. Inwestycja zarówno w jedne jak i drugie może się opłacić.

Godnymi zainteresowania są też pojazdy młodsze, np. te z lat 90-tych ubiegłego wieku, które jeszcze zabytkami nie są, ale są na dobrej drodze, by nimi zostać. Jeśli chodzi o auta produkowane od 2000 roku, raczej nie ma się co oszukiwać, że którekolwiek z nich kiedykolwiek zyska miano zabytku.

Auto do remontu czy po remoncie?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania trzeba też podjąć decyzję, czy chcemy poświęcić długie godziny na renowację starego samochodu, czy też wolimy auto już wyremontowane, nadające się do jazdy. Nie da się ukryć, że najtaniej jest kupić taki samochód, którego stan pozostawia wiele do życzenia i samemu go wyremontować. Tylko, że nie każdy ma umiejętności, wiedzę i miejsce do tego, by zrobić to samodzielnie. Należy więc przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące zakupu zarówno auta przed, jak i po remoncie, i wybrać taką opcję, która pozwoli nam dzięki późniejszej sprzedaży pojazdu zanotować zysk, a nie stratę.

Bez względu na to, czy kupujesz stary pojazd z zamiarem użytkowania go czy garażowania – nie zapomnij o ubezpieczeniu. Kompleksowy pakiet polis (kupisz go np. tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/) pozwoli Ci uniknąć kosztów usunięcia usterek, które dopiero się pojawią. I pamiętaj, że właściciele klasyków mają możliwość skorzystania z krótkoterminowego OC na czas krótszy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż 30 dni.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.