Śmierć używanego diesla? Wyróżniony

Śmierć używanego diesla?

Tylko trzy osoby na dziesięć kupują używane diesle.

Wyraźny spadek sprzedaży nowych samochodów z silnikami diesla w Europie Zachodniej, powinien był wpłynąć na wzrost sprzedaży aut używanych z tym silnikiem. Nic bardziej mylnego, ponieważ według danych AAA AUTO tylko 3 na 10 klientów dealera decyduje się na zakup używki z dieslem. Co więcej, analitycy tej firmy zaobserwowali wyraźny spadek sprzedaży takich samochodów w oddziałach AAA AUTO w Polsce z 38% w ciągu dwóch pierwszych kwartałów 2016 roku, do 33% w tym samym okresie 2017 roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej europejskich rządów i metropolii „walczy z dieslem” w ramach polityki ograniczania gazów cieplarnianych, przewidywano w Polsce boom na sprowadzane z zagranicy samochody używane z tym silnikiem. Dlaczego zatem polscy kierowcy nie ulegli pokusie używanych diesli z zachodu? Jednym z czynników może być wysoka świadomość kosztów związanych z użytkowaniem tego silnika.

Podejmując decyzję o zakupie auta używanego z silnikiem diesla należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przeznaczenie samochodu. Wielu kierowców korzysta z samochodów na krótkich dystansach, dojeżdżając do pracy lub szkoły. I to ich dotykają przede wszystkim kłopoty związane z filtrem cząstek stałych, który działa prawidłowo dopiero po przejechaniu kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów. Wydatki związane z naprawą filtra są bardzo wysokie, a nowy filtr może kosztować nawet 10 tys. zł. Dlatego wiele używanych samochodów z silnikiem diesla poruszających się po polskich drogach ma usunięte filtry cząstek stałych.

„Usunięcie filtra cząstek stałych w autach z silnikiem diesla jest nielegalne. Właściciel auta usuwając taki filtr staje się trucicielem tak samo, jak osoby, które w piecach spalają plastik. W AAA AUTO często mamy do czynienia z autami, które pozbawione są filtra cząstek stałych, dlatego przed zakupem auta sprawdzamy jego obecność, a jeśli stwierdzimy brak, odrzucamy je. Uważam, że decydując się na zakup auta z silnikiem wysokoprężnym, należy pogodzić się z koniecznością wypełnania zaleceń producenta, gwarantujących właściwą eksploatację filtra cząstek stałych“ – powiedział Leos Pilnaj, Dyrektor Generalny AAA AUTO w Polsce.

Największą popularnością w polskich oddziałach AAA AUTO cieszą się używane samochody z silnikami diesla marek Ford, Volkswagen i Opel z nadwoziem typu kombi. Najczęściej wybieranymi modelami aut z silnikiem diesla w 2017 roku są: Ford Focus, Ford Mondeo i Volkswagen Passat, a średnia cena wynosi 27.224 zł.

TOP 10 marek aut używanych z silnikiem diesla w 2017 roku:

1. Ford
2. Volkswagen
3. Opel
4. Renault
5. Audi
6. Peugeot
7. BMW
8. Skoda
9. Nissan
10. Toyota

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA