poniedziałek, 12 marzec 2018 15:15

Nie będzie boomu na używane diesle z Niemiec

Napisał

Według AAA AUTO, największego dealera samochodów używanych w Europie Środkowej, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba kupowanych aut używanych z silnikiem diesla wzrosła tylko o 3,2 proc, podczas gdy liczba samochodów używanych z silnikiem benzynowym wzrosła aż o 13,4 proc!

Co więcej, ceny samochodów z silnikiem diesla ustabilizowały się i mediana wynosiła 18.700 PLN w latach 2016-2017. Natomiast ceny aut z silnikiem benzynowym wzrosły o 6,4 proc., a ich mediana wynosiła 14.900 PLN w tym samym okresie.

Eksperci AAA AUTO obserwują stały spadek zainteresowania samochodami używanymi z silnikiem diesla. Według nich decyzja niemieckiego sądu administracyjnego, który orzekł, że miasta mają prawo zabraniać wjazdu do centrów samochodom z silnikiem diesla, nie wpłynie na zmianę tego trendu. W 2016 roku w oddziałach firmy sprzedano 37 proc. takich aut, w 2017 – 32 proc., a w tym roku zanotowano spadek aż do 28 proc.

„Obecnie istnieją dwa trendy, tj. niewielki wzrost importu używanych tańszych i starszych samochodów z silnikiem diesla, szczególnie z Niemiec, oraz wzrost zainteresowania samochodami benzynowymi, które rejestrujemy w statystykach sprzedaży naszych prawie nowych aut. Starsze, a więc i bardziej ryzykowne samochody z silnikiem diesla, które nie spełniają norm emisji na rynkach krajów pochodzenia, już od jakiegoś czasu napływają do Polski. Dlatego, nie spodziewam się gwałtownego wzrostu tego trendu w związku z decyzją niemieckiego sądu administracyjnego. Nie sądzę także, aby ceny importowanych samochodów z silnikiem wysokoprężnym zostały znacznie obniżone w perspektywie krótko lub średnioterminowej. Z kolei, samochody z silnikiem diesla pochodzenia krajowego powinny raczej utrzymać ceny, ponieważ w ich przypadku inne czynniki odgrywają istotną rolę. Kupujący prócz ceny zwracają uwagę przede wszystkim na sprawdzoną historię serwisową lub weryfikowalność przebiegu. Ponadto, klienci są również bardziej pewni samochodów pochodzących z kraju" – powieddział Petr Vaněček, Dyrektor Operacyjny Grupy AAA AUTO.

TOP 5 najbardziej popularnych aut używanych z silnikiem benzynowym w salonach AAA AUTO w styczniu i lutym 2018 roku:

1. Opel Astra
2. Skoda Fabia
3. Skoda Octavia
4. Renault Clio
5. Ford Focus

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.