Nie będzie boomu na używane diesle z Niemiec Wyróżniony

poniedziałek, 12 marzec 2018 15:15

Według AAA AUTO, największego dealera samochodów używanych w Europie Środkowej, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba kupowanych aut używanych z silnikiem diesla wzrosła tylko o 3,2 proc, podczas gdy liczba samochodów używanych z silnikiem benzynowym wzrosła aż o 13,4 proc!

Co więcej, ceny samochodów z silnikiem diesla ustabilizowały się i mediana wynosiła 18.700 PLN w latach 2016-2017. Natomiast ceny aut z silnikiem benzynowym wzrosły o 6,4 proc., a ich mediana wynosiła 14.900 PLN w tym samym okresie.

Eksperci AAA AUTO obserwują stały spadek zainteresowania samochodami używanymi z silnikiem diesla. Według nich decyzja niemieckiego sądu administracyjnego, który orzekł, że miasta mają prawo zabraniać wjazdu do centrów samochodom z silnikiem diesla, nie wpłynie na zmianę tego trendu. W 2016 roku w oddziałach firmy sprzedano 37 proc. takich aut, w 2017 – 32 proc., a w tym roku zanotowano spadek aż do 28 proc.

„Obecnie istnieją dwa trendy, tj. niewielki wzrost importu używanych tańszych i starszych samochodów z silnikiem diesla, szczególnie z Niemiec, oraz wzrost zainteresowania samochodami benzynowymi, które rejestrujemy w statystykach sprzedaży naszych prawie nowych aut. Starsze, a więc i bardziej ryzykowne samochody z silnikiem diesla, które nie spełniają norm emisji na rynkach krajów pochodzenia, już od jakiegoś czasu napływają do Polski. Dlatego, nie spodziewam się gwałtownego wzrostu tego trendu w związku z decyzją niemieckiego sądu administracyjnego. Nie sądzę także, aby ceny importowanych samochodów z silnikiem wysokoprężnym zostały znacznie obniżone w perspektywie krótko lub średnioterminowej. Z kolei, samochody z silnikiem diesla pochodzenia krajowego powinny raczej utrzymać ceny, ponieważ w ich przypadku inne czynniki odgrywają istotną rolę. Kupujący prócz ceny zwracają uwagę przede wszystkim na sprawdzoną historię serwisową lub weryfikowalność przebiegu. Ponadto, klienci są również bardziej pewni samochodów pochodzących z kraju" – powieddział Petr Vaněček, Dyrektor Operacyjny Grupy AAA AUTO.

TOP 5 najbardziej popularnych aut używanych z silnikiem benzynowym w salonach AAA AUTO w styczniu i lutym 2018 roku:

1. Opel Astra
2. Skoda Fabia
3. Skoda Octavia
4. Renault Clio
5. Ford Focus

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Ostatnio na głos24

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA