wtorek, 08 maj 2018 12:10

Małopolska: W długi weekend nie obeszło się bez ofiar

Napisała

Długi weekend w Małopolsce pozostawił tragiczne żniwo. W okresie od 27 kwietnia do 6 maja na terenie województwa małopolskiego doszło do 75 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 84 zostało rannych. Ofiary śmiertelne to: 3. kierujących samochodami osobowymi, 2. pasażerów, 2. motocyklistów, 1. motorowerzysta i 1. piesza.

Podczas długiego weekendu głównym celem policyjnych działań była pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa, udzielanie wskazówek i rad kierującym oraz upłynnianie ruchu i kierowanie pojazdów na drogi objazdowe.

Policjanci reagowali na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików) oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

W okresie od 27 kwietnia do 6 maja na terenie województwa małopolskiego doszło do 75 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 84 zostało rannych. Ofiary śmiertelne to: 3. kierujących samochodami osobowymi, 2. pasażerów, 2. motocyklistów, 1. motorowerzysta i 1. piesza.

Do najtragiczniejszego wypadku tego weekendu doszło 1 maja około godz. 15:38 w miejscowości Wola Filipowska w powiecie krakowskim. Jak wstępnie ustalono nietrzeźwy 43 – letni kierujący Audi (ponad 1 promila alkoholu), na łuku drogi doprowadził kolejno do zderzenia z jadącym z przeciwnego kierunku kierującym VW Golfem, a następnie z Oplem kierowanym przez 53 – letniego mężczyznę. W wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierujący Oplem oraz dwie pasażerki w wieku 53 i 81 lat. Pozostali uczestnicy zdarzenia ponieśli obrażenia ciała.
W czasie prowadzonych działań, podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzali stan trzeźwości kierujących ujawniając 259 prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości.

 

Podczas długiego weekendu majowego - w dniach 28 – 29 kwietnia oraz 2 – 3 maja na terenie Małopolski odbywał się również Karpacki Wyścig Kurierów, ale na szczęście nic niebezpiecznego się w związku z tym nie wydarzyło. 

inf. i foto: KWP w Krakowie

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.