środa, 18 lipiec 2018 11:12

Małopolska: BLISKO ostrzeże i powiadomi. Czy warto ją zainstalować?

Napisała

Policja małopolska dołączyła do nadawania w aplikacji aplikacji BLISKO, za pomocą której będzie przesyłać mieszkańcom ostrzeżenia i ważne komunikaty. Aplikacja stworzona przez SIMS Sp. z o.o. jest do pobrania za darmo m.in w Google Play, ma 3,5 gwiazdki ale ciągle jest ulepszana. 

Aplikacja BLISKO należy do ogólnopolskiego systemu SISMS, z którego korzysta blisko pół tysiąca polskich miast i gmin. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie służbom administracyjnym masowe powiadamianie ludności w szybki i skuteczny sposób. Pod koniec 2017 roku, po licznych konsultacjach, Komendant Główny Policji podjął decyzję o przyłączeniu się do ogólnopolskiej aplikacji - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. 

Aplikacja pozwala na wybór serwisów informacyjnych od poszczególnych nadawców. Jednak jakość i skuteczność jej działania zależy właśnie od tych nadawców. W założeniach użytkownik otrzymuje tylko interesujące go informacje, bez zaśmiecania niechcianymi treściami. A jak jest faktycznie?

"Aplikacja powstała chyba na sztukę. Nie informuje o aktualnych zdarzeniach drogowych. Pomimo wielu wypadków w ostatnim czasie na drogach województwa lubelskiego nadawca wybiórczo podaje informacje. O jednych zdarzeniach są informacje o innych nie. Nie wiem jak wygląda proces dodawania alertów z dróg, ale mam wrażenie, że kto tam sobie przypomni, iż trzeba dodać to dodaje. Nie ma w tym wszystkim dyscypliny." napisał w Google Play użytkownik Lublin 112, oceniając aplikacje tylko na 1 gwiazdkę. 

"Dla osób, które mieszkają w rejonie częstych wyłączeń prądu super sprawa! U mnie często tak bywa, a wcześniejsza informacja po prostu ułatwia mi życie." - czytam w innej opinii. 

"Jestem osobą zajmująca się tworzeniem aplikacji i nie rozumiem jak takie g*wno mogło zostać dopuszczone? Po co dajecie możliwość użytkownikom wyboru lokalizacji skoro i tak macie to w dupie i dostaje się powiadomienia z miast, które nas nie dotyczą. Dzisiaj to już normalnie jest jakaś patologia. Ponad 50 komunikatów mi przyszło o stanie rzek i wciąż ta liczba rośnie. Szkoda tylko, że jak faktycznie stan był alarmowy to takich wiadomości przyszło z 5. Teraz przychodzą mi komunikaty o tym ze jakaś rzeka ma aktualny stan 99cm, a stan ostrzegawczy to 300cm, stan alarmowy to 350cm. No bez jaj co? Pomijam już fakt tego, że awaria prądu wymagała podania dokładnego adresu zamieszkania, żeby komunikaty przychodziły odpowiednie to i tak "twórcy " mają to gdzieś i wysyłają komunikaty jak leci. Nie będzie prądu w jakiejś wiosce? To nic wyślemy tez komunikat do wszystkich w mieście które jest oddalone o x km. Co za różnica? Aplikacja miała być fajna, ale ma sporo niedociągnięć a liczba dzisiejszych komunikatów to kpina. Idzie zwariować od tego. I nic tylko stan rzek." - stwierdziła Marta Jaworska. 

"W nowej wersji aplikacji uwzględniliśmy zgłaszane sugestie użytkowników i nadawców dotyczące nowych funkcji oraz zmiany designu. Spełnienie tych oczekiwań wpływa na wielkość aplikacji. W razie pytań prosimy o kontakt na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - odpowiadają twórcy, apelując o testowanie i zgłaszanie uwag, które poprawią w przyszłości działanie BLISKO.  

Czego możemy spodziewać się w Małopolsce? KWP zapowiada, że będzie nadawać powiadomienia o utrudnieniach na drogach krajowych i wojewódzkich, informacje o planowanych objazdach. „Blisko” to także „ostrzeżenia” np. o nowej metodzie działania przestępców, czy komunikaty o osobach „poszukiwanych/zaginionych”. Wszystkie informacje z małopolskiej policji mogą być odbierane przez użytkowników, którzy wybiorą w aplikacji miejscowość z obszaru województwa małopolskiego.

Aplikacja BLISKO jest bardzo wygodna, ponieważ sama powiadamia o każdym nowym wpisie, podobnie jak przy dostarczeniu wiadomości SMS. Umożliwia użytkownikom wybranie wielu lokalizacji, tzn. można zaznaczyć Kraków, ale też inne miejscowości, w których bywamy. Po wskazaniu miejsca aplikacja wyświetli aktualną listę nadawców, którzy informują na danym obszarze. Są takie lokalizacje, w których znajdziemy jedynie nadawców ogólnopolskich, jednak można mieć pewność, że będą przesyłać jedynie wiadomości o charakterze lokalnym.

Aplikacja BLISKO stawia na użyteczne treści bez reklam, do grona jej nadawców mogą dołączyć tylko określone podmioty takie jak urzędy miast i gmin, spółki komunalne, wodociągi, ośrodki kulturalno-oświatowe i inne o charakterze użyteczności publicznej. Poza nadawcami lokalnymi użytkownik znajdzie nadawców ogólnopolskich informujących o jakości powietrza, czy o planowanych wyłączeniach prądu. Dostawca aplikacji zapewnia, że z każdym miesiącem lista nadawców się powiększa.

Jednym z powodów, dla którego Policja zdecydowała się na nadawanie w BLISKO jest to, że aplikacja należy do bezpiecznego systemu SISMS, którego działanie sprawdza się w kilkuset samorządach, od dużych miast do niewielkich gmin m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Radomiu, Częstochowie, Bełchatowie, Legnicy.

Aplikacja jest bezpłatna, większość użytkowników smartfonów może ją pobrać z oficjalnych sklepów dystrybucyjnych Google Play (system Android) lub AppStore (system iOS) oraz Windows Store (system Windows Phone). Po zainstalowaniu aplikacji należy wpisać swoją miejscowość, wybrać interesującego nas nadawcę (nadawców), a następnie zaznaczyć z jakich serwisów będą mogli przesłać do nas informacje. Aplikacja jest elastyczna, w każdej chwili pozwala na zmianę ustawień.

"Zdajemy sobie sprawę, iż są osoby, dla których korzystanie z aplikacji mobilnych może stanowić trudność, dlatego gorąco zachęcamy, aby poświęcić im trochę czasu, zainstalować aplikację BLISKO i zarejestrować serwisy od nadawców, którzy mogą przekazać cenne wiadomości." - apeluje małopolska KWP.

Dostawcą systemu jest wrocławska spółka SISMS, która specjalizuje się w informatycznych usługach dla instytucji samorządowych i administracyjnych. SISMS Sp. z o. o. od 2009 dostarcza bezpieczne systemy do masowego zarządzania informacją w sytuacjach kryzysowych.

inf. KWP w Krakowie opr. mg

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.