czwartek, 19 lipiec 2018 23:30

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

Napisała

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. Tak wyglada sytuacja w Małopolsce.

O 21.30 wojewoda małopolski wydał komunikat o ostrzeżeniach dla 6 powiatów przed intensywnymi opadami i dla dwóch (miechowski, proszowicki) przed burzami. Ostrzeżenia 3 stopnia obowiązują w powiatach tatrzańskim, nowotarskim, suskim wadowickim i oświęcimskim, a drugiego stopnia w gorlickim, nowosądeckim, limanowskim bocheńskim, myślenickim i chrzanowskim. Pierwszego stopnia w brzeskim, wielickim, krakowskim, proszowickim, miechowskim i olkuskim oraz dla miasta Krakowa.

Wojewoda poinformował też o zamkniętej DK 75 w miejscowości Witowice Dolne (pow. nowosądecki, gm. Łososina Dolna), biegnącej wzdłuż rzeki Łosiny, drodze wojewódzkiej 968 w Lubomierzu (gm. Mszana Dolna), DK 28 dla samochodów osobowych w Dobrej (pow. limanowski), DW 28 w Jurgowie i zablokowanej DK 47 w Białym Dunajcu do odwołania.

Most tymczasowy na Zakopiance w Białym Dunajcu został zamknięty z powodu groźby zawalenia, wywołanej wysokim stanem wody. Dojazd do Zakopanego jest możliwy tylko przez Bukowinę Tatrzańską, Czarny Dunajec lub drogą lokalną przez Ząb. Podtopione zostały wsie na Podhalu.

Stan alarmowy przekroczyły m.in. górskie rzeki Białka, Cicha Woda, Poroniec i Ochotnica. Z podtopieniami walczą mieszkańcy Czarnej Góry, Krempach i Jurgowa. Podtapiane są też domy m.in. w Zakopanem.

Bardzo trudna sytuacja jest też na Limanowszczyźnie, gdzie wylały rzeki i strumienie. Miejscowość Zasadne w gminie Kamienica została odcięta od świata, bo woda zniszczyła drogę powiatową. Rzeka Łososina zalała drogę Młynne – Ujanowice w miejscowościach Młynne i Laskowa. Wezbrane potoki zalały drogę Limanowa – Szyk – Mstów w miejscowości Limanowa. Zalana została stacja uzdatniania wody przy ul. Starodworskiej, a mieszkańcy pozbawieni wody. Podtopienia są w Piekiełku. Nieprzejezdna jest droga prowadząca od Podłopienia przez Zawadkę do Wilkowiska oraz DW 968 w Szczawie. Na miejscu pracują służby Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej, limanowska PSP interweniowała 150 razy.

Marzena Gitler, foto: OSP Limanowa

UWAGA: Aktualne komunikaty wojewody dostępne tu

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.