wtorek, 21 sierpień 2018 10:49

Rajd Polski Historyczny ruszy na drogi Małopolski

Napisała

29 sierpnia z Krakowa z Rynku Głównego wyruszy 7 Rajd Polski Historyczny. Kolejna edycja będzie pod wieloma względami nowa, co doskonale połączy się z obchodami 110-lecia istnienia Automobiklubu Krakowskiego oraz uatrakcyjni i podniesie poziom Rajdu. Równolegle do RPH wystartuje 1 Rajd Polski Nowych Energii, w którym udział wezmą pojazdy zasilane alternatywnymi źródłami energii.

7 RPH to aż 4 dni zaciętej rywalizacji i najdłuższa dotąd trasa licząca 1351,0 km wraz z 30 odcinkami testu na regularność o łącznej długości 786,35 km.

Zawody są podzielone na 4 etapy. Po uroczystym starcie, który odbędzie się 29 sierpnia o godz. 18 na krakowskim Rynku Głównym Uczestnicy rajdu pokonają trasę z Krakowa do Wieliczki. 30 sierpnia zobaczymy je na trasie Wieliczka – Czchów - Stary Sącz – Gorlice – Wieliczka. 31 sierpnia z Wieliczki wyruszą do Łapanowa, na Rusiński Wierch, pomiędzy godziną 19:00 a 21:00 przejadą przez Kasinkę Małą, gdzie rozegrany zostanie odcinek specjalny jazdy na regularność i powrócą do Wieliczki. 1 września z tego miasta pojadą w Suchej Beskidzkiej i wrócą do Krakowa.

Rajd Polski Historyczny to impreza, której trasa nawiązuje do dawnych etapów najstarszego po Monte Carlo rajdu na świecie – Rajdu Polski. Jego formułą jest jazda na regularność – tak jak w dawnych latach wygrywa nie najszybszy, a ten, kto pokona trasę z prędkością najbardziej zbliżoną do zadanej przez organizatora, co na krętych małopolskich drogach nie jest zadaniem łatwym.

RPH to impreza wymyślona przez Andrzeja Lenczowskiego, który pełnił funkcję Komandora I RPH, oraz Erwina Meisela – Komandora imprezy w kolejnych latach. W ten sposób Rajd Polski doczekał się w 2012 roku, jako ostatni z czterech najstarszych i najsłynniejszych rajdów na świecie (obok rajdów Monte Carlo, Akropolu, Safari) swojego historycznego bliźniaka, pozwalającego historycznym samochodom na rywalizację jak przed laty.

Rajd Polski Historyczny przypomina publiczności oraz mediom najsłynniejsze rajdowe samochody tamtej epoki, a za ich kierownicami niejednokrotnie zasiadają polscy zawodnicy odnoszący wówczas sukcesy na odcinkach specjalnych w Polsce i innych krajach. Nie brakuje też ekip zagranicznych, których ilość z roku na rok wzrasta. W rajdzie zobaczymy samochody wyprodukowane do 1990 roku.

Od roku 2014 rajd jest eliminacją FIA Trophy for Historic Regularity Rallies, jest także rundą Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność. Wszystkie informacje dotyczące rajdu dostępne są na stronie www.rajdpolskihistoryczny.pl.

Źródło: materiały prasowe

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.