piątek, 21 wrzesień 2018 09:32

PZM 75. Rajd Polski: Kasperczyk walczy o podium

Napisała

Już w ten weekend (21-23 września) odbędzie się Rajd Polski – najważniejsza impreza motorsportowa w naszym kraju, a zarazem ostatnia runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tym roku rajd zaliczany jest również do mistrzostw Europy, więc w Mikołajkach zobaczymy najlepsze załogi Starego Kontynentu. Z szesnastym numerem startowym, do rywalizacji w mocnej stawce ruszą także Tomek Kasperczyk i Damian Syty w Fordzie Fiesta R5. Na załogę Tiger Energy Drink Rally Team czeka spore wyzwanie, gdyż walczy ona o podium w krajowym czempionacie.

Rajd Polski od wielu lat jest perłą w koronie sportu motorowego nad Wisłą, zwłaszcza że jeszcze rok temu rywalizowali w nim uczestnicy Rajdowych Mistrzostw Świata. Mazurskie trasy słyną z bardzo szybkich i jednocześnie wąskich oesów, w których kierowcy i piloci muszą utrzymywać maksimum koncentracji, gdyż margines błędu jest niezwykle mały. Jeśli dodamy do tego fakt, że swój start zapowiedziała cała europejska czołówka, to można być wręcz pewnym, że na kibiców będzie czekać niezwykłe widowisko.

Kierowcy i piloci wyjadą na trasę już w piątek (21 października) rano, kiedy to wezmą udział w odcinku testowym i kwalifikacyjnym. Na godzinę 15:00 zaplanowana jest ceremonia startu, która odbędzie się na rynku w Mikołajkach. Jeszcze tego samego dnia załogi zmierzą się na pierwszym z odcinków specjalnych, jakim będzie Mikołajki Arena. Podczas kolejnych dwóch dni zawodnicy będą mieli do pokonania w sumie 14 prób sportowych, które utworzą trasę o łącznej długości blisko 215 kilometrów. Zwycięzców poznamy w niedzielę o godzinie 18:20, kiedy to pierwsze załogi pojawią się na rynku w Mikołajkach podczas ceremonii mety.

Dla Tomka Kasperczyka i Damiana Sytego będzie to debiut w Rajdzie Polski za kierownicą Forda Fiesty R5. Załoga Tiger Energy Drink Rally Team jest jednak dobrze przygotowana do tej imprezy, zwłaszcza po ostatnim starcie w Rajdzie Elektrenai, gdzie zajęła ona czwarte miejsce w klasyfikacji RSMP.

W sześciu tegorocznych rundach RSMP Tomek i Damian wywalczyli 71 punktów i przed PZM 75. Rajdem Polski zajmują czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Zawody na Mazurach są podwójnie punktowaną rundą krajowego czempionatu. Do zdobycia jest aż 55 punktów, więc reprezentanci Tiger Energy Drink Rally Team pozostają w grze o podium klasyfikacji generalnej RSMP.

Tomasz Kasperczyk:
- Chyba każdy zawodnik w tym kraju chce wystartować w Rajdzie Polski i w końcu my będziemy mieli okazji spróbowania swoich sił za kierownicą auta, które pozwala na walkę o czołowe lokaty. Będziemy mierzyć się nie tylko z naszymi rywalami z RSMP, ale także z czołówką Rajdowych Mistrzostw Europy, więc damy z siebie wszystko, aby pokazać im, że nie tak łatwo jest ścigać się na naszym terenie. Podczas ostatniego Rajdu Elektrenai nie do końca umiałem złapać odpowiedni rytm, jednak bardzo dobrze, że uzyskaliśmy tę wiedzę przed startem w Mikołajkach. Przeanalizowaliśmy sytuację i wiem, że jesteśmy dobrze przygotowani do finałowej rundy mistrzostw. Szutrowe rajdy są bardzo widowiskowe dla kibiców, więc mam nadzieję, że swoją jazdą damy im powody do radości, zwłaszcza że sprawa podium w RSMP jest cały czas otwarta. Choć o awans w klasyfikacji będzie trudno, to na pewno będziemy o to walczyć.-

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2018 przed PZM 75. Rajdem Polski:
1. Brzeziński/Kozdroń 146 pkt.
2. Grzyb/Hundla 118 pkt.
3. Marczyk/Gospodarczyk 96 pkt.
4. Kasperczyk/Syty 71 pkt.
5. Poloński/Sitek 64 pkt.
6. Słobodzian/Dachowski 53 pkt.
7. Gabryś/Natkaniec 48 pkt.
8. Kołtun/Pleskot 42 pkt.
9. Byśkiniewicz/Wisławski 42 pkt.
10. Chuchała/Rozwadowski 21 pkt.

Zespół Tiger Energy Drink Rally Team powstał w 2012 roku, od samego początku jego trzon stanowi załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocowały 6. miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. W 2018 roku zespół będzie rywalizować w wybranych rundach FIA ERC i RSMP. Rajdową bronią Tiger Energy Drink Rally Team jest Ford Fiesta R5 serwisowany przez kielecką stajnię rajdową C-Rally. Sponsorem strategicznym zespołu jest Tiger Energy Drink.

Info/Foto: Biuro Prasowe T. Kasperczyka

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.