piątek, 12 październik 2018 14:48

Wybory samorządowe 2018: Jak głosować?

Napisała

Nieco ponad tydzień dzieli nas od wyborów samorządowych, zaplanowanych na niedzielę 21 października 2018 roku. Wybierać będziemy burmistrza, radnych powiatowych i miejskich oraz sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7:00 i zakończy o 21:00.

Każdy uprawniony wyborca, po jego identyfikacji, otrzyma od obwodowej komisji wyborczej 4 karty do głosowania: jedną do wyboru burmistrza oraz trzy oddzielne karty do wyboru radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich.

W wyborach burmistrza obowiązują następujące zasady głosowania i ważności oddanych głosów:

 Głos ważny:

- głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

 Głos nieważny – przyczyną nieważności głosu jest:

- postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,

- niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,

- postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

 

W wyborach do sejmiku województwa, rady powiatu oraz rady miasta obowiązują następujące zasady głosowania i ważności oddanych głosów:

 Głos ważny:

- głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

 Głos nieważny – przyczyną nieważności głosu jest:

- postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,

- niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,

- postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej, odpowiednio przez miejską, powiatową lub wojewódzką komisję wyborczą.

 Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio na głos24