Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti Wyróżniony

czwartek, 03 sierpień 2017 22:00

73 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami 2 sierpnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. 

W uroczystościach rocznicowych, które odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau wzięło udział kilkaset osób. Przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti złożono wieńce i oddano hołd ofiarom. Wśród uczestników rocznicowych obchodów byli m.in. ocaleni z zagłady, przedstawiciele organizacji romskich, polskiego rządu i parlamentu, instytucji europejskich, korpusu dyplomatycznego, społeczności żydowskiej, przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych oraz dyrekcja i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

– Historyczna data 2 sierpnia mocno zakorzeniła się w pamięci zbiorowej naszej mniejszości Właśnie tego dnia w roku 1944 ostatni pozostali w Auschwitz-Birkenau członkowie naszej mniejszości, którym udało się do tego momentu przeżyć terror i zagładę, zginęli w męczarniach w komorach gazowych – mówił Romani Rose, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Romów i Sinti. 

Szacuje się, że w obozie Auschwitz Niemcy uwięzili łącznie ok. 23 tys. Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci. W obozie zmarło lub zostało zamordowanych ok. 20 tys. Na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w bloku 13, znajduje się wystawa upamiętniająca zagładę Romów i ukazującą szczególny wymiar nazistowskiego ludobójstwa popełnionego na Romach w okupowanej przez nazistów w Europie. Od 2011 r. 2 sierpnia jest w Polsce oficjalnym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Historię Romskich ofiar obozu przybliża lekcja internetowa „Romowie w Auschwitz”, a także 7. tom serii edukacyjnej Głosy Pamięci. Na stronach Google Cultural Institute dostępna jest również przygotowana przez Muzeum wystawa „Romowie w Auschwitz”.

Więcej informacji:

http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/dzien-pamieci-o-zagladzie-romow-i-sinti,1927.html

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA