piątek, 08 luty 2019 09:54

Zmarł Jan Olszewski - premier RP

Napisał

Znany polityk i działacz Solidarnościowy zmarł w czwartek późnym wieczorem, w szpitalu w Warszawie.

Olszewski był premierem Polski w latach 1991-1992, a także posłem w trzech kadencjach Sejmu. Pełnił również funkcję doradcy prezydenta Lecha Wałęsy. Przed 1989 r. jako adwokat bronił licznych działaczy solidarnościowych w procesach wytaczanych im przez władzę (m. in. Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego i Adama Michnika).

Pomimo, że Olszewski funkcję premiera pełnił bardzo krótko (od 23 grudnia, do nocy z 5 na 6 czerwca 1992 r.), to jego rządy były jednymi z tych, które określiły ład pookrągłostołowy. Ster władzy utracił w ciągu tzw. „nocy teczek”, w trakcie której ówczesny minister spraw wewnętrznych Antonii Macierewicz ujawnił tzw. listę Macierewicza – spis tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa, który obejmował m. in. trzech ministrów i ośmiu wiceministrów rządu Jana Olszewskiego. Wiele osób w jakiś czas później kwestionowało rzetelność ustaleń Macierewicza.

Olszewski już po utracie stanowiska premiera pozostał w polityce lecz nigdy już nie osiągnął podobnie wysokiej pozycji. Warto jednak nadmienić, że w wiele lat później był oficjalnym doradcą Lecha Kaczyńskiego. Jan Olszewski miał w chwili śmierci 89 lat.

Foto: by website of the President of the Republic of Poland, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2480611

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.