poniedziałek, 29 kwiecień 2019 12:21

Można płacić nauczycielom za strajk? Potrzebne stanowisko KR RIO

Napisane przez

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych powinna pilnie zająć stanowisko w sprawie wypłaty wynagrodzeń za czas strajku nauczycieli – uważa prezes RIO Łódź.

Dr Ryszard Paweł Krawczyk, szef Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi zwrócił się w tej sprawie do Grażyny Wróblewskiej, prezes KR RIO. Jak podkreśla, wątpliwości związane z wypłatą wynagrodzeń za czas strajku nauczycieli są istotne dla wszystkich JST, dotyczą również wszystkich regionalnych izb obrachunkowych.

„Na dzień dzisiejszy, w oparciu o pytania zgłaszane do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi , koniecznym jest zajęcie przez KRRIO stanowiska m.in. w przedmiocie: wypłaty wynagrodzenia za czas strajku w kontekście stanowiska zajętego przez RIO w Krakowie; dopuszczalności zawarcia porozumienia pomiędzy organizacją związkową, a dyrektorem szkoły w sprawie wypłaty wynagrodzenia za czas strajku; sposobu naliczania wysokości wynagrodzenia za czas strajku nauczycieli (za jeden dzień strajku)” – wylicza prezes łódzkiej RIO. I proponuje spotkanie w Łodzi
8 lub 9 maja.

Przez trzy tygodnie trwał w szkołach bezterminowy strajk zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych za okres strajku pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Największe miasta deklarują jednak, że zrekompensują strajkującym nauczycielom ubytek wynagrodzenia za czas protestu – pieniądze zostaną przekazane w formie dodatku motywacyjnego lub w formie finansowanie dodatkowych zajęć dla uczniów.

Refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna – uznała w pierwszych dniach protestu krakowska RIO, która jako pierwsza zajęła stanowisko w tej sprawie. Wypłata wynagrodzeń nauczycielom za czas strajku byłaby naruszeniem dyscypliny finansów publicznych – podkreślił w ostatni piątek Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, wiceminister finansów Leszek Skiba.


aba/

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.