środa, 08 sierpień 2018 16:46

PiS wygra jesienne wybory w Małopolsce

Napisał

Tak wynika z najnowszego sondażu opublikowanego przez portal OKO.press. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do 12 z 16 sejmików wojewódzkich. Także w Małopolsce, gdzie może liczyć na poparcie rzędu 38%.

Wyniki te trudno będzie opozycji zlekceważyć, gdyż badanie wykonano bardzo starannie – w każdym województwie przebadana została grupa 1000 osobowa. Tak więc zasięg badania to 16 tysięcy respondentów! Wniosek z nich jest jeden: partia rządząca, która w poprzednich wyborach samorządowych uzyskała najlepszy wynik w 5 województwach (podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, podlaskie, łódzkie) zwiększy swoją władzę o kolejne 7 sejmików – świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie.

Jeśli wyniki sondażu się potwierdzą, Koalicja Obywatelska musi zadowolić się zwycięstwem w 4 województwach: pomorskim, dolnośląskim, lubuskim i opolskim.

W Małopolsce PiS wygrywa z 38% poparciem i ten wynik – lepszy o prawie 2% od rezultatu z poprzednich wyborów – na pewno jest dla partii dobrej zmiany zadowalający, ale... Nie oznacza automatycznie, że Prawo i Sprawiedliwość będzie w Małopolsce sprawować rządy. W poprzednich wyborach partia Jarosława Kaczyńskiego w Małopolsce także wygrała (ponad 36% głosów), ale nie miała bezwzględnej większości głosów. Nie zdołała także wejść w koalicję i w efekcie województwem rządzi koalicja PO – PSL. Jak będzie tym razem – przekonamy się na jesieni.

Badanie zostało zlecone przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a portalowi OKO.press udostępnił je lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Jego pełną wersję można przeczytać tutaj.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.