PiS wygra jesienne wybory w Małopolsce Wyróżniony

środa, 08 sierpień 2018 16:46

Tak wynika z najnowszego sondażu opublikowanego przez portal OKO.press. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do 12 z 16 sejmików wojewódzkich. Także w Małopolsce, gdzie może liczyć na poparcie rzędu 38%.

Wyniki te trudno będzie opozycji zlekceważyć, gdyż badanie wykonano bardzo starannie – w każdym województwie przebadana została grupa 1000 osobowa. Tak więc zasięg badania to 16 tysięcy respondentów! Wniosek z nich jest jeden: partia rządząca, która w poprzednich wyborach samorządowych uzyskała najlepszy wynik w 5 województwach (podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, podlaskie, łódzkie) zwiększy swoją władzę o kolejne 7 sejmików – świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie.

Jeśli wyniki sondażu się potwierdzą, Koalicja Obywatelska musi zadowolić się zwycięstwem w 4 województwach: pomorskim, dolnośląskim, lubuskim i opolskim.

W Małopolsce PiS wygrywa z 38% poparciem i ten wynik – lepszy o prawie 2% od rezultatu z poprzednich wyborów – na pewno jest dla partii dobrej zmiany zadowalający, ale... Nie oznacza automatycznie, że Prawo i Sprawiedliwość będzie w Małopolsce sprawować rządy. W poprzednich wyborach partia Jarosława Kaczyńskiego w Małopolsce także wygrała (ponad 36% głosów), ale nie miała bezwzględnej większości głosów. Nie zdołała także wejść w koalicję i w efekcie województwem rządzi koalicja PO – PSL. Jak będzie tym razem – przekonamy się na jesieni.

Badanie zostało zlecone przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a portalowi OKO.press udostępnił je lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Jego pełną wersję można przeczytać tutaj.

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA