środa, 04 wrzesień 2019 15:15

Cukrówka, czyli polskie miateczko Twin Peaks. Z Dominiką Słowik rozmawiamy o "Zimowli"

Napisał

Dominika Słowik po napisaniu swojej pierwszej książki w wieku 26 lat została okrzyknięta jedną z najciekawszych pisarek młodego pokolenia. Jej debiutancki Atlas: Doppelganger, otrzymał świetne recenzje i nominację do finału Nagrody Literackiej Gdynia.

4 września, po czterech latach przerwy, ukazała się druga powieść krakowskiej pisarki pt. „Zimowla”. W swojej najnowszej książce Dominika Słowik po mistrzowsku zaciera granice między możliwym i niemożliwym, by zabrać czytelnika w gąszcz niewyjaśnialnych zjawisk codzienności.

Cukrówka, miasteczko w Dolinie Zmornickiej, gdzie toczy się akcja powieści, oddycha tajemnicami. Z jeziora zostaje wyłowiono ciało, ojciec głównej bohaterki rzuca pracę w urzędzie i zostaje wróżem, a Pszczelarzowi udaje się wytresować rój. Misza w wolnych chwilach sprowadza trawkę ze Słowacji. Naga Dygnarówna spaceruje nocą po ulicach. Mieszkańcy albo czekają, aż wydarzy się kolejny cud, albo gorączkowo szukają skarbu. Cukrówkę coraz gęściej spowija niebezpieczeństwo i lepki mrok. Czy uda się otworzyć od zawsze zamknięte drzwi i odkryć najściślej strzeżony sekret miasteczka?

W dniu premiery mieliśmy przyjemność gościć panią Dominikę w naszym studiu. Podczas rozmowy zapytaliśmy ją m. in. o to, skąd czerpała inspirację do swojej nowej książki, oraz jak przebiegał proces jej pisania.
Zapraszamy do obejrzenia naszego wywiadu.

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.