środa, 18 wrzesień 2019 16:18

Przeżyły piekło na Syberii. Zakonnica ze Staniątek i jej siostra opowiadają o wywózce na Sybir

Napisał

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 1. września jest obchodzony jako wspomnienie niemieckiej agresji na Polskę, a 17. wspominamy najazd Związku Radzieckiego na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej.

Rozpoczęta przez Rosjan okupacja ziem wschodnich zaowocowała represjami w postaci m. in. wywózek polskiej ludności na Sybir. Z tego względu 17 września obchodzony jest także, jako Światowy Dzień Sybiraka. Nasza redakcja udała się wraz z kamerą do Opactwa Benedyktynek w Staniątkach, aby porozmawiać z siostrą Benedyktą, która w chwili wywózki na Sybir miała kilka miesięcy, oraz panią Heleną Szczugiel, rodzoną, starszą o pięć lat, siostrą zakonnicy. Do Polski wróciły po ponad 6 latach katorgi, ostatnim możliwym transportem. O tym, jak wyglądała wywózka, tułaczka i życie na Syberii oraz powrót do kraju, siostry opowiedziały przed naszą kamerą.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego nagrania.

CAŁOŚĆ wywiadu można obejrzeć TUTAJ.

 

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.