wtorek, 22 październik 2019 13:28

Harcerz, malarz, ochotnik do Auschwitz. Dr Anna Mandrela odsłania nieznaną twarz rotmistrza Pileckiego

Napisał

Rotmistrz Witold Pilecki zagościł w "Rozmowach na Rękawce" za sprawą dr Anny Mandreli, która w swojej najnowszej książce postanowiła ukazać nieznaną dotychczas stronę "ochotnika do Auschwitz".

W trakcie naszej rozmowy dr Mandrela, która z wykształcenia jest filozofem i historykiem idei, przybliżyła mało znane okresy życia rotmistrza Pileckiego - jego dzieciństwo i lata młodzieńcze a także artystyczną i duchową/religijną stronę jego sylwetki. Odkryciem może być bowiem fakt, że studiował on na Akademii Sztuk Pięknych. O jego zdolnościach malarskich najlepiej świadczyć obraz św. Antoniego z Padwy, który Pilecki namalował dla kościoła w miejscowości Krupa.

Zapraszamy do obejrzenia całości poniższego materiału.


"Niniejsza książka odsłania mało znaną stronę życia rtm. Pileckiego - jego życie wewnętrzne, życie wiarą katolicką, z której czerpał motywację i siłę do bezinteresownego poświęcenia się dla Boga, Ojczyzny i wartości duchowych. Autorka jako pierwsza stara się nam przedstawić , gdzie mają swe źródła jego bohaterskie czyny i skąd u ochotnika do Auschwitz siła do tak konsekwentnie niezłomnej postawy" - ze wstępu ks. Łukasza Szydłowskiego.

Książka powstała w oparciu o teksty źródłowe z Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej, Muzeum Auschwitz Birkenau, a także o prywatną korespondencję i rozmowy z rodziną rtm. Pileckiego. Autorka zebrała wiele nieznanych do tej pory faktów i cytatów. Między innymi dotarła do największego sekretu rtm. Pileckiego, który już w 1938 r. uzyskał stopień kapitana. Skromność, pokora oraz dyskrecja sprawiły, że na wojnę w 1939 r. wyruszył jako podporucznik.

Książkę "Duchowość i charakter Witolda Pileckiego" można nabyć TUTAJ.

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.