piątek, 27 październik 2017 16:23

Ferenc Puskás, czyli historia piłkarskiej legendy

Napisał

Na boisku był niezwyciężony. Pod jego wodzą węgierska Złota Jedenastka zdobywała najważniejsze piłkarskie laury. Dzięki książce „Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier" Györgya Szöllősiego (wyd. Krakowski Dom Wydawniczy Rafael, tłum. Anna Butrym), która ukaże się z okazji Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017, polscy kibice będą mogli przypomnieć sobie sylwetkę mistrza.

Euforia po awansie polskiej reprezentacji na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 nadal nie ustaje. Trudno się dziwić. Drużyna pod przewodnictwem Adama Nawałki dokonała tego w wielkim stylu.

Warto przypomnieć, że pierwsze kroki na arenie międzynarodowej nasi reprezentanci w tej dyscyplinie zdobywali w Budapeszcie. Pierwszy mecz Polaków po odzyskaniu niepodległości odbył się 18 grudnia 1921 roku właśnie - w stolicy Węgier. Wtedy na murawie triumfowali gospodarze. Jednak piłka nożna zjednoczyła oba narody na długie lata. Węgrzy często byli szkoleniowcami polskich klubów, a aż dwunastu z nich zdobyło ze swoim zespołem mistrzostwo Polski. Więcej na ten temat można było dowiedzieć się podczas wystawy zorganizowanej z okazji Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, która odbyła się jesienią 2016 w Muzeum Sportu w Warszawie. Odwiedzający mogli tam zobaczyć, m.in. oryginalne buty Ferenca Puskása, legendy nie tylko węgierskiej, ale i światowej piłki. Zawodnik przez rodaków był nazwany Öcsi, czyli "młodszy brat", co pokazuje jak ogromnym darzyli go sentymentem.

Teraz polscy fani futbolu będą mogli poznać bliżej jego sylwetkę dzięki książce pt. „Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier" Györgya Szöllősiego, która ukazuje się nakładem Krakowskiego Domu Wydawniczego Rafael w tłumaczeniu Anny Butrym. To ilustrowana biografia tego utytulowanego zawodnika i kapitana węgierskiej reprezentacji, która zdobywała kolejne zwycięstwa. W burzliwych politycznie czasach Puskás poprowadził Węgry po złoty medal olimpijski ale w 1954 roku zupełnie niespodziewanie przegrał finał Mundialu. Po powstaniu węgierskim w 1956 roku wyemigrował do Hiszpanii, w której stał się legendą Realu Madryt. Niezwykłą historią jego życia - zarówno boiskową, jak i pozasportową - można by obdarzyć tuzin wybitnych piłkarzy i każda z nich byłaby ciekawa. Zmarł w swojej ojczyźnie w 2006 roku i został pochowany z honorami w budapesztańskiej Bazylice. Książka "Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier" wydana jest w Polsce w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej. Wstęp do książki napisał słynny dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek, który z fascynacją opisuje historię piłkarskich zmagań polskiej reprezentacji z węgierskimi bratankami ze Złotej Jedenastki i kluczowej roli jaką odegrał w tych meczach Ferenc Puskás.

Premiera książki odbędzie się podczas Krakowskich Targów Książki (28.10, godzina 11.00 – 12.00 spotkanie z autorem na stanowisku „węgierskim”, godzina 13.00 – 14.00 spotkanie z autorem na stanowisku wydawnictwa Rafael), a spotkanie promocyjne z udziałem Autora 28 października w Kawiarni Literackiej w Krakowie.

Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl i fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury https://www.facebook.com/hunginst/ oraz https://www.facebook.com/events/1452999971433248/?active_tab=about

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio na głos24