środa, 14 czerwiec 2017 10:48

Stadion Śląski rozwija murawę

Napisał

Na arenie głównej Stadionu Śląskiego rozpoczęło się układanie murawy. Cały proces potrwa trzy dni, po nim rozpocznie się montaż bieżni lekkoatletycznej.

Murawa dla stadionu została przetransportowana tirami-chłodniami z Węgier, gdzie została wybrana na plantacji pod Budapesztem. Ten rodzaj trawy spełnia wszystkie kryteria dla trawy sportowej stosowanej na stadionach. Do Chorzowa przywiozło ją dwanaście ciężarówek, a w każdej mieści się siedemset metrów kwadratowych murawy o wadze dwudziestu czterech ton. Trawa ma być kładziona przez trzy dni.

W rozwijaniu pierwszych rolek na modernizowanym obiekcie uczestniczyli przedstawiciele władz regionu – marszałek Wojciech Saługa i członek Zarządu Kazimierz Karolczak oraz prezes Stadionu Śląskiego Krzysztof Klimosz.

„Stadion Śląski nabiera barw. Krzesła są zamontowane prawie w komplecie, dzisiaj układamy murawę, czyli jądro stadionu. Po skończeniu tego zadania przyjdzie czas na montaż bieżni, żeby na jesień móc kontraktować na Stadionie Śląskim pierwsze ważne imprezy” – mówił w czasie konferencji prasowej marszałek Wojciech Saługa.

W trakcie spotkania zaprezentowano też nowe logo obiektu nawiązujące do historii Stadionu Śląskiego i jego architektury. Logo opiera się na rzucie stadionu z góry, a elipsy, które je tworzą, odnoszą się do torów lekkoatletycznych i przestrzeni żużlowej, będącej ważną częścią historii obiektu.

 „Prace na Stadionie Śląskim są wykonywane zgodnie z harmonogramem i z końcem czerwca większość z nich się zakończy, co umożliwi zgłoszenie obiektu do odbiorów. Krzesełka są zamontowane w 98 procentach, łącznie będzie ich na stadionie 54 tysiące. Zakończono już roboty instalacyjne związane z oświetleniem i nagłośnieniem, za kilka dni rozpoczynamy układanie bieżni lekkoatletycznej, na której będą mogły odbywać się zawody rangi międzynarodowej” – podsumował postęp prac członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak.

Do końca czerwca zakończą się też prace związane z zagospodarowaniem terenu i wszystkich ciągów komunikacyjnych na stadionie. Układanie bieżni lekkoatletycznej ma natomiast potrwać do końca lipca. Kiedy gotowa będzie bieżnia i murawa, do zakończenia pozostaną już tylko prace wykończeniowe w kubaturze stadionu, w części trybuny wschodniej i w kioskach gastronomicznych na promenadach wokół obiektu.

*********

Trawnik sportowy rolowany firmy Pannon Turfgrass Kft. składa się przynajmniej w 90 proc. z wiechliny łąkowej i najwyżej w 10 proc. z żywicy trwałej, przez co jest gęsty i odporny na deptanie. Rolki trawy o grubości 2,5 cm mają 120 cm szerokości i długość od 10 do 12 metrów i pokryją powierzchnię blisko 7,5 tys. metrów kwadratowych, czyli boiska o wymiarach 105x68 metrów. Trawnik tego rodzaju został zainstalowany m.in. na EURO 2008 na stadionach w Innsbrucku i Klagenfurcie, a w naszym kraju na EURO 2012 we Wrocławiu oraz na stadionach Legii Warszawa, Wisły Kraków i Cracovii. Nad całością procesu układania murawy czuwa ekspert FIFA i UEFA do spraw nawierzchni trawiastych Richard Hayden.

info i fot: Biuro prasowe UW

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.