poniedziałek, 23 wrzesień 2019 13:46

Grand Prix Polski na Żużlu Toruń 2019 - dowiedz się więcej

Napisane przez Głos 24
Żużel Żużel

Ostatnia runda Speedway Grand Prix 2019 odbędzie się w Toruniu i rozstrzygnie ona losy finałowego starcia. Będzie ona miała miejsce oczywiście na Motoarenie w zachodniej części miasta, która służy żużlowcom już od 2009 roku. W tym roku na pierwszym miejscu w Warszawie znalazł się duński żużlowiec Leon Madsen, natomiast we Wrocławiu reprezentant Polski Bartosz Zmarzlik. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wyniki rywalizacji w Grand Prix żużel 2019, które odbędą się już 5 października w Toruniu.

Historia żużla 

Sport żużlowy to jedna z dyscyplin sportu motorowego, która polega na ściganiu się na owalnych torach o sypkiej nawierzchni. Jego początki sięgają XX wieku, konkretna data to 15 grudnia 1923 r., wtedy odbyły się pierwsze zawody żużlowe na torze do wyścigów koni, w Australii, a konkretnie w West Maitland. Taka rywalizacja spotkała się z aprobatą społeczeństwa i zaczęto je regularnie organizować, wtedy nazwano tę dyscyplinę sportu dirt-trackiem. Natomiast za polską kolebkę żużlu uznaje się Mysłowice, gdzie zorganizowano indywidualne mistrzostwa Polski po raz pierwszy w 1932 r. Jeszcze wtedy nie było możliwości zdobycia wejściówek przez internet, jednak dziś to nie problem - na toruńskie grand prix 2019 można kupić bilety tutaj: https://www.alebilet.pl/bilety/grand_prix_polski_na_zuzlu_torun_2019

Kilka gatunków 

Istnieje kilka rodzajów żużla, w każdym z nich organizowane są zawody, a różnią się od siebie np. długością torów, czy rodzajem nawierzchni. Zacznijmy od żużla klasycznego - najpopularniejszego i najbardziej klasycznego, w którym tory mają długość od 260 do 425 metrów, a ich nawierzchnia jest sypka - zawodnicy w tym przypadku ścigają się przez 4 okrążenia. Istnieje żużel na trawie, tak zwany grass track, wbrew pozorom ma on bardzo długą historię, bo aż 70-letnią. Kolejną odmianą jest long track, czyli ściganie się na dużo dłuższych torach - np. kilometrowych, lub jeszcze dłuższych. W tym przypadku rywalizacja już nie jest aż tak intensywna, ze względu na szersze tory, czy mniej wymagające łuki. 

Ekstrawagancki żużel 

A co powiecie na lodową wersję żużla? Jak najbardziej istnieje ice speedway, w tej dyscyplinie motory są zaopatrzone w ostre kolce, które ułatwiają skuteczniejszą przyczepność do nawierzchni. Ten gatunek cieszy się największą popularnością nie gdzie indziej niż w Rosji. Kolejną odmianą jest miniżużel, wykorzystywany głównie podczas treningów dla młodych zawodników, a tory nie przekraczają 200 m. Ostatnim gatunkiem, ale nie mniej ciekawym, jest sidecar speedway - kojarzycie motory z koszami? Tak, zawody we dwójkę to nie żarty, a poważna dyscyplina sportowa. Zawodnika, który jest w koszu, nazywa się pająkiem i odpowiada on za wyważenie, zbalansowanie całej maszyny podczas wyścigu. Co ciekawe ponoć to właśnie ta dyscyplina jest najbardziej podobna do klasycznego żużla. 

Żużel ma swoje początki w XX wieku, jego ojczyzną jest Australia, w Polsce pierwsze niezależne Grand Prix Polski żużel odbyło się w Mysłowicach. Istnieje wiele bardzo ciekawych gatunków żużla, różniących się od tego klasycznego, np. żużel na trawie, czy na lodzie. 

Najnowsze wiadomości z małopolski

WIĘCEJ WIADOMOŚCI Z MAŁOPOLSKI →