czwartek, 14 czerwiec 2018 12:13

Śląski Air, Piro&Moto Show. FAJERA - wyjątkowy podniebny duet na katowickim niebie!

Napisała

Reprezentanci Śląska gwiazdami FAJERY!

  • Akrobacje lotnicze, samoloty wojskowe i helikoptery
  • Rekonstrukcje historyczne najsłynniejszych bitew i zabytkowy sprzęt wojskowy
  • Ekspozycja sportowych aut i widowiskowe pokazy pirotechniczne
  • Bilety rodzinne w sprzedaży! 

Już 16 czerwca katowickie niebo stanie się areną zapierających dech pokazów lotniczych akrobacji podczas Śląskiego Air, Piro & Moto Show. FAJERA! Na Muchowcu, świętującym swoje 90-lecie, nie mogłoby zabraknąć reprezentantów Śląska. Swoje umiejętności zaprezentują m.in. utalentowana Barbara Labus oraz jej ojciec i pierwszy nauczyciel – Adam Labus. Oprócz pokazów lotniczych w Katowicach odbędą się również prezentacje samolotów, rekonstrukcje bitew, pirotechniczne show i ekspozycja samochodów.

Barbara Labus od najmłodszych lat związana jest z Aeroklubem Śląskim. To tam zaczęła się jej lotnicza pasja. Jej pierwszym nauczycielem był ojciec, Adam Labus. Barbara i jej tata, aby zacząć wspólne treningi, musieli najpierw przekonać do tego pomysłu mamę dziewczyny. Na szczęście plan się powiódł, a Basia szybciej niż prawo jazdy zdobyła licencję pilota. Jej pierwszy samodzielny lot odbył się w lipcu 2006 roku samolotem Cessną 152. Siedem lat później uzyskała licencję ATPL (frozen). W 2016 roku rozpoczęła szkolenie na typ samolotu turbośmigłowego Beechcraft KingAir 250 w renomowanej szkole lotniczej FlightSafety w Wichita w stanie Kansas (USA). Swoje umiejętności akrobacyjne doskonaliła natomiast w Kalifornii w szkole pilotażu SkyThrills, a także w Hiszpanii pod okiem mistrza świata.

Barbara w swojej pracy uwielbia fakt, że może oglądać wschody i zachody słońca nad całą Europą. Jak dotąd jej największym wyzwaniem było lądowanie zimą w Nuuk, stolicy Grenlandii, przy temperaturze minus 30 stopni C i z tylnym wiatrem na oblodzonym i krótkim pasie. Ulubioną figurą akrobacyjną pani pilot jest pętla z beczkami, której poprawne wykonanie oznacza dla niej osiągnięcie perfekcji pilotażu akrobacyjnego. Podczas FAJERY wykona swój pokaz za sterami Extry 330.

 Na tym samym samolocie swoje umiejętności zaprezentuje również Adam Labus, który wystąpi zarówno w pokazie indywidualnym, jaki i wspólnie z grupą FIREBIRDS, w której – oprócz niego – lata jeszcze dwójka bardzo utalentowanych pilotów. Podniebna historia Adama Labusa także jest bardzo ciekawa. Swoją karierę na dobre zaczął rozwijać na emeryturze, na którą przeszedł… po zakończeniu pracy w kopalni! Teraz na co dzień lata w Aeroklubie Śląskim, w którym wykonuje podniebne akrobacje i przyucza adeptów lotnictwa. Co ciekawe, Adam Labus był także pierwszym nauczycielem innego uczestnika FAJERY – Artura Kielaka.

 Lotnictwo

16 czerwca na katowickim niebie zobaczymy karkołomne akrobacje w wykonaniu całej trójki. Na Muchowcu wystąpi również inny doskonały pilot – Łukasz Czepiela, który jako jedyny Polak startuje w prestiżowych wyścigach Red Bull Air Race. To jednak nie koniec lotniczych niespodzianek! W Katowicach odbędą się także przeloty samolotów, w tym m.in. zabytkowego Mustanga. Podczas FAJERY będzie miał miejsce desant skoczków oraz gaszenie pożaru przez samolot gaśniczy M-18 Dromader.

 Rekonstrukcje historyczne

Na Muchowcu odbędzie się również prezentacja sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej, w tym jedynej w Polsce repliki niemieckiego czołgu Pz Kpfw V Panther oraz czołgu M4 Sherman – jednego z trzech w pełni sprawnych egzemplarzy znajdujących się w Polsce. Przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej odtworzą także fragmenty bitew z tego okresu, w tym epizod z operacji Market Garden. Co ciekawe, na miejscu będzie można odwiedzić jedyną w Polsce polową pocztę Polskich Sił Zbrojnych i wysłać bliskim okolicznościową pocztówkę!

 Dodatkowe atrakcje

FAJERA to również święto miłośników samochodów, którzy będą mogli podziwiać ekspozycję wyjątkowych pojazdów, w tym wierną replikę Forda GT 40. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz pirotechniczny, który przygotują trzy drużyny – z Polski, Czech i Litwy. Wszystkie ekipy mają do wykorzystania bardzo duży fragment terenu, co oznacza, że show będzie niezwykle spektakularne.

Podczas FAJERY wiele niespodzianek będzie czekać także na najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowane zostaną liczne warsztaty w podniebnym stylu. Podczas zajęć dzieci będą mogły nauczyć się, jak stworzyć samoloty z najprostszych materiałów, zaprojektować kartonowe wozy oraz wykonać latawce. Dodatkowo, wielką atrakcją dla całych rodzin będzie występ Freli – śląskiego trio, które wykonuje znane przeboje w lokalnej gwarze.

 Bilety na wydarzenie dostępne są w punktach sprzedaży eBilet oraz na www.ebilet.pl

 Ceny biletów:

Przedsprzedaż: 29,99 / 39,99 PLN (ulgowy/normalny)

W dniu imprezy: 39,99 / 49,99 PLN (ulgowy/normalny)

 Pakiety rodzinne:

2+1 przedsprzedaż: 99,99 PLN / 2+1 w dniu imprezy: 129,99 PLN

2+2 przedsprzedaż: 129,99 PLN / 2+2 w dniu imprezy: 169,99 PLN

 Dzieci do lat 6 wchodzą na teren FAJERY bezpłatnie. Bilet ulgowy przysługuje osobom pomiędzy 6 a 15 rokiem życia.

  • Dostępny w sprzedaży pakiet rodzinny 2+1 przysługuje dwóm osobom dorosłym oraz jednemu dziecku do 15 roku życia.
  • Pakiet rodzinny 2+2 przysługuje dwóm osobom dorosłym oraz dwójce dzieci do 15 roku życia. Rodzic lub opiekun zobowiązany jest do wykazania przy wejściu na imprezę, że osoba nieletnia znajduje się w określonym przedziale wiekowym i dzięki temu upoważniona jest do skorzystania ze zniżki.

 

 

 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.