Andrzej Bargiel znów przekroczył ludzkie granice Wyróżniony

Ta fantastyczna wiadomość obiegła w weekend cały świat! Andrzej Bargiel – 30-letni skialpinista pochodzący z Łętowni (gmina Jordanów) – po kilkugodzinnej wspinaczce dotarł na najwyższą górę Karakorum, a następnie jako pierwszy człowiek dokonał wręcz niemożliwego – zjechał z niej na nartach. To już czwarty ośmiotysięcznik na koncie młodego Małopolanina i kolejna ważna karta zapisana w historii polskiego i światowego narciarstwa oraz himalaizmu. 

- Andrzej Bargiel to kolejna osoba, która udowodniła, że Małopolanie to niezwykle zdolni ludzie, którzy dokonują wielkich, a czasem – jak w tym przypadku – niemal niemożliwych rzeczy. Kilka miesięcy temu miałem okazję osobiście się z nim spotkać – został on wówczas pierwszym ambasadorem czystego powietrza w Małopolsce. To wielka radość, że w naszym gronie są tak wyjątkowe osoby – powiedział marszałek województwa Jacek Krupa.

Ta góra była marzeniem kilku narciarzy wysokogórskich. Już w ubiegłym roku Bargiel próbował wejść na K2, a następnie zjechać ze szczytu. Niestety niebezpieczne warunki i niekorzystna pogoda sprawiły, że wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. Polak nie dał jednak za wygraną i w tym roku raz jeszcze podjął próbę.

Po trwającej kilka godzin wspinaczce i udanym ataku szczytowym w niedzielę, 22 lipca bezpiecznie zjechał z najwyższego szczytu Karakorum – K2 (8611 m n.p.m.). Tym samym został pierwszym na świecie człowiekiem, który dokonał tego niewyobrażalnego czynu.

Osiągnięcia skialpinistyczne i himalajskie Andrzeja Bargiela są imponujące. Na swoim koncie ma trzykrotne mistrzostwo Polski w skialpiniźmie, a także trzecie miejsce w Pucharze Świata w tej dyscyplinie. Od kilku lat wspina się na najwyższe szczyty Ziemi, po to żeby zjechać z nich właśnie na nartach. K2 był już czwartym ośmiotysięcznikiem w karierze Małopolanina. Na swoim koncie ma Shishapangmę, którą zdobył w 2013 roku. W kolejnym, 2014 roku wszedł na Manaslu (8156 m n.p.m.), a w 2015 roku dokonał pierwszego w historii zjazdu z Broad Peaku. 30-latek ustanowił także rekord zdobycia Śnieżnej Pantery, dodatkowo zjeżdżając ze wszystkich szczytów na nartach.

Warto dodać, że w kwietniu br. Andrzej Bargiel został pierwszym ambasadorem czystego powietrza w naszym regionie. Zdecydował się nim zostać, ponieważ sam na co dzień żyje w Małopolsce i walka o czyste powietrze, jest dla niego niezwykle ważna. - Zanieczyszczenie powietrza to duży problem, a ja sam jako sportowiec doskonale wiem jak to jest, kiedy brakuje nam tchu. Osobiście deklaruję, że będę z całych sił wspierał budowanie świadomości i działania związane z tym, jakim powietrzem oddychamy w całej Małopolsce – mówił wówczas Bargiel.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, które rozsławiają Małopolskę na całym świecie.

inf. UMWM, foto: Andrzej Bargiel

Strona małopolskiego sportowca: https://andrzejbargiel.com/pl/

 

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Aktualizacja: wtorek, 24 lipiec 2018 16:28
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA