piątek, 16 listopad 2018 13:16

Ogólnopolski Dzień Seniora [FELIETON]

Napisane przez Agnieszka Żurek

Listopad to miesiąc kojarzony przeważnie z Dniem Wszystkich Świętych, a również to właśnie w tym miesiącu obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora, który przypada 14 listopada.

Ogólnopolski Dzień Seniora to dzień, który ma celu uświadamianie społeczeństwu problemów osób starszych oraz barier, jakie napotykają na swojej drodze. Dotyczy to zarówno barier wiekowych, ale przede wszystkim sprawnościowych, czy zdrowotnych. Ludzie starsi bardzo często wykluczeni są cyfrowo lub ekonomicznie z wielu dziedzin naszego życia. Często zapominamy, że starsze osoby wnoszą w życie społeczne wielki kapitał intelektualny, wiedzę i doświadczenie. Niestety na ogół borykają się one z licznymi problemami, do których zalicza się samotność, choroba, inwalidztwo, życie w ubóstwie, poczucie nieprzydatności. Bardzo wielu seniorów w Polsce jest niesamodzielnych, a blisko 80% osób starszych zostaje samotnych na starość. Więc 14 listopad to także czas na propagowanie postulatów: przeciwdziałania społecznej dyskryminacji osób starszych, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i pełnego udziału seniorów w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Myślę, że jest to doskonały moment, aby składać gorące życzenia wszystkim Seniorom zdrowia i wielu lat życia, wypełnionego radością i satysfakcją z przeżytych lat. Podkreślać przy okazji tego święta, iż ważny jest szacunek okazywany Seniorom oraz pamięć o tym, ile pięknych kart polskiej historii związanych jest z ich życiem. To oni swoją młodość i lata średnie poświęcili temu, by dzisiaj młodzi mogli czerpać korzyści z ich dokonań.

Musimy dążyć, aby gwarantować starszym osobom dobre samopoczucie i należny odpoczynek, bo relaks pozwala się zregenerować i powrócić do stanu równowagi. Wpływa także na sprawność umysłową, a w dłuższej perspektywie poprawia pamięć i chroni człowieka przed depresją. Jednak, choć osoby starsze mają zwykle więcej czasu dla siebie, nie jest to zawsze równoznaczne z dbaniem o siebie i zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości wypoczynku. Szczególnie ważna jest świadomość własnego ciała i umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, które wywołują napięcie. Seniorzy przede wszystkim powinni dbać o swoje samopoczucie oraz zdrowie.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że choroby sercowo-naczyniowe stanowią poważną przyczynę zgonów na świecie. Serce seniora więc winno być pod specjalnym nadzorem, dlatego dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym musimy ich wpierać. „W trosce o zdrowie serca i naczyń krwionośnych szczególnie ważne jest, by dieta osób starszych uzupełniona była o odpowiednie produkty, m.in.: warzywa i owoce, ryby, owoce morza, produkty zbożowe z pełnego ziarna, nasiona roślin strączkowych, orzechy, oleje roślinne, oliwki, i niskotłuszczowe produkty mleczne. Korzystne jest także zastąpienie soli przyprawami i ziołami. Dobrze jest także zamienić masło na margarynę, produkowaną na bazie wysokiej jakości olejów roślinnych, która stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych w diecie i zastąpienie ich korzystniejszymi dla zdrowia tłuszczami nienasyconymi rekomendują wszystkie najważniejsze instytucje zajmujące się określaniem zaleceń żywieniowych na świecie. Osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu szczególnie zaleca się tzw. margaryny funkcjonalne, zawierające dodane sterole roślinne. Sterole hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi i występują też naturalnie w produktach roślinnych. Wysoki poziom cholesterolu jest natomiast czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej serca. W diecie powinniśmy ograniczać spożycie cukru oraz mięsa, zwłaszcza tego przetworzonego i tłustego” – zaleca ekspert programu „Proaktywnie dla serca”.

Myślę, że równie ważne jak dbanie o zdrowie, serce czy kości, jest pozytywne nastawienie. Aktywność w różnych dziedzinach życia oraz kontakt z ludźmi pozwala realizować się na co dzień i mieć poczucie spełnienia. Wiem, że łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale ważne, by pamiętać, że to właśnie wyznaczanie sobie celów oraz odrobina optymizmu pozwalają nam cieszyć się każdym dniem. No i najważniejsze, by pamiętać, że każdy kto jest dzisiaj stary był kiedyś młody, a każdy z nas chciałby doczekać pięknej i radosnej starości.

Agnieszka Żurek