wtorek, 29 styczeń 2019 17:45

Małe Pojazdy elektryczne dla dorosłych: longboard, hulajnoga czy deskorolka?

Napisał

Postępująca elektryfikacja wielu urządzeń codziennego użytku zdecydowanie ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie. Jak się bowiem okazuje, możemy daną czynność wykonać szybciej i łatwiej, wykorzystując do tego celu sprzęt wspierany zasilaniem elektrycznym. Jednym z obszarów, w których użytkowanie tego rodzaju rozwiązań staje się coraz popularniejsze jest poruszanie się za pomocą odpowiedniego sprzętu w realizacji swoich codziennych zamierzeń. Przyjrzyjmy się temu, jak działa rynek małych pojazdów elektrycznych.

Co to jest mały pojazd elektryczny

Mały pojazd elektryczny to rozwiązanie, które umożliwia szybkie przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego. Określenie te dotyczy rozwiązań, które na ten moment są poza regulacjami odnośnie mocy oraz sposobów poruszania się po drodze. Oznacza to, że pojazdy elektryczne tego typu, mogą poruszać się na przykład po chodniku, zaś nie obowiązują ich przepisy odnośnie poruszania się po ścieżkach rowerowych lub drodze. Oczywiście nie należy stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu, pieszych zwłaszcza, z uwagi na ich pierwszeństwo w strefach wydzielonych do poruszania się przez nich. 

Jak można się jednak spodziewać, rodzi to bardzo wiele możliwości, które warto wziąć pod uwagę przy rozważaniu zakupu wskazanego rozwiązania. Zwłaszcza, że nie tylko są to pojazdy użytkowane przez dzieci. Równie dobrze funkcjonują pojazdy elektryczne dla dorosłych, które umożliwiają im swobodne poruszanie się w drodze do pracy. Z możliwościami można zapoznać się również na stronie https://twoja-elektronika.pl/pojazdy-elektryczne/. Przyjrzyjmy się jednak użyteczności tego rodzaju rozwiązań. 

Czy pojazdy elektryczne to dobry sposób na korki w mieście? 

Mały pojazd elektryczny to nazwa nie tylko różnicująca te rozwiązanie ze względu na przepisy prawa. Jest to również idealny opis tego rodzaju rozwiązań. Są to bowiem pojazdy elektryczne o względnie mniejszej prędkości, ale równocześnie mniejszych gabarytach. Wiąże się z tym kilka istotnych kwestii. Po pierwsze - mała prędkość jest zdecydowanie większa od poruszania się piechotą. Oczywiście nie może być ona zestawiana na przykład z prędkością roweru, choć w niektórych przypadkach moglibyśmy się bardzo pozytywnie zaskoczyć.

To, co jednak daje nam ta prędkość, to możliwość poruszania się na przykład chodnikami, bez konieczności użytkowania tras rowerowych. Ma to swoje plusy, o których za moment powiemy. Po drugie - małe gabaryty również ułatwiają poruszanie się w zatłoczonych miejscach. Tym samym unikamy realnie korków. 

Co do plusów takiego stanu rzeczy - sprawa powinna być widoczna na pierwszy rzut oka. Ponieważ pojazdy te nie wymagają wysiłku do poruszania się, zdecydowanie lepiej sprawdzą się w drodze do pracy od roweru. Nie spocimy się bowiem praktycznie wcale. Uprzywilejowana pozycja oraz małe rozmiary, pozwalają nam na poruszanie się z wyminięciem korków oraz zatłoczonych miejsc. Zdecydowanie podnosi to komfort samej podróży. Jeśli dodamy do tego zwyczajną wygodę użytkowania produktu, otrzymujemy naprawdę godne polecenia rozwiązanie, które pozwalają na swobodne poruszanie się po mieście. Pojazdy elektryczne dla dorosłych mogą być i są świetną alternatywą dla samochodów oraz rowerów.  

Jakie są jednak możliwości na tym rynku? Przyjrzymy się im w kolejnym akapicie! 

Rodzaje małych pojazdów elektrycznych 

Hulajnogi elektryczne 

Hulajnogi elektryczne wyewoluowały ze zwykłych hulajnóg, które przeżywały swoją kolejną młodość między innymi na początku stulecia. Są jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie pojazdów elektrycznych, gdyż posiadają ogrom możliwości. Sama hulajnoga elektryczna, na pierwszy rzut oka przypomina te rozwiązanie tradycyjne, znane nam z wielu źródeł, a może również własnych doświadczeń. Jest więc to pojazd, posiadający platformę z kółkami oraz kierownicę w kształcie litery T. Pozwala na poruszanie się dzięki sile popychu.  

Od pierwszych jednak modeli, pojazdy te zdecydowanie wyewoluowały, przyjmując zupełnie nową formę. Kiedy osiągnięto względną doskonałość konstrukcyjną, implementując odpowiedniej konstrukcji kółka o wielu możliwościach, zaczęto pracować intensywnie nad innymi elementami. W końcu zaimplementowano napęd elektryczny. Jak funkcjonuje on w tym rozwiązaniu? O ile jest aktywny, odpowiednie odepchnięcie automatycznie napędza nasz pojazd. Jest on wmontowany w platformę, dlatego też sama hulajnoga nie jest dużo cięższa, a pozwala na pokonanie sporych odległości w pełni naładowaną baterią. 

Jest to przy okazji najdoskonalsze rozwiązanie techniczne, gdyż można nawet zakupić hulajnogę z siedziskiem, co już przekształca ją praktycznie w mały skuter. 

Deskorolki elektryczne 

Przekorni twierdzą, że deskorolki elektryczne od hulajnóg różnią się tylko tym, że nie mają kierownicy. Jest to oczywiście ogromne uproszczenie i nie oddaje w pełni możliwości tego produktu.  

Deskorolki elektryczne to oczywiście klasyczne rozwiązania wzbogacone o napęd elektryczny. Dzięki temu pozwalają na przejechanie sporego dystansu bez wysiłku i dodatkowych nakładów. Oczywiście mają nieco mniejszą sterowność od samych hulajnóg, jednakże równocześnie ich waga oraz gabaryty również są mniejsze. Jak nietrudno się domyślić, może mieć to w wielu kwestiach kluczowe wręcz znaczenie przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Szybkości osiągane na deskorolkach są na tyle zróżnicowane, że warto i na ten parametr spoglądać, by mieć pewnego rodzaju punkt odniesienia. 

Nadmieńmy jeszcze, że pod nazwą deskorolki elektrycznej kryją się aż dwa, dość różne produkty. Coraz częściej jako deskorolkę uważa się platformę skierowaną prostopadle a nie równolegle do kierunku jazdy, z dwoma kołami bocznymi, zamiast czterema. Obie wersje są dostępne oczywiście jako deskorolki elektryczne - trzeba dokonać wyboru, co nam bardziej odpowiada. 

Longboardy elektryczne

Deska typu longboard już z samego założenia konstrukcyjnego, w swojej podstawowej formie, zakłada znaczny wzrost szybkości z uwagi na prostszą budowę, kosztem sterowności. Jest to zwyczajnie w świecie szybszy produkt od deskorolki, zaś longboardy elektryczne nie odbiegają od tej wizji zbytnio. Ich zadaniem jest szybko nas przemieścić i w tym względzie sprawują się idealnie. Jednakże sama szybkość może być i często jest całkiem spora, co warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup tego rozwiązania. Longboardy również różnią się nieco budową. 

Na zakończenie warto również zwrócić uwagę na pewnego rodzaju różnice w nazewnictwie, które warto znać, chcąc dokonać zakupu. Coraz częściej jako deskorolkę elektryczną kojarzy się monocykl. Jest to w dużym skrócie pojazd zbudowany z jednego koła, umieszczonego pomiędzy nogami z dwoma podstawkami w obudowie na stopy. Jest to coś zupełnie innego jednak i warto temu poświęcić nieco uwagi więcej w osobnym opracowaniu. 

Czy zatem pojazdy elektryczne są warte naszej uwagi? Jak najbardziej! Nie tylko ze względów opisanych w artykule. Pojazdy elektryczne bowiem nie emitują żadnych zanieczyszczeń bezpośrednio, co ma również wpływ na nasze otoczenie. Stanowią zatem zdecydowanie rozwiązanie przyszłościowe, a z uwagi na wygodę - warto już dziś się w nie zaopatrzyć. Z pewnością nie będziesz tego żałować! 

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.