piątek, 26 lipiec 2019 16:17

Czym jest licencja pilota turystycznego dla śmigłowca?

Napisał

Osoby dopiero zaczynające przygodę z lotnictwem zagubić mogą się w natłoku informacji związanych z występującymi w obrocie prawnym rodzajami licencji pilotów statków powietrznych oraz zakresem uprawnień, z jakimi wiąże się posiadanie jej konkretnego rodzaju.

W przypadku osób zainteresowanych odbywaniem lotów helikopterami i śmigłowcami, za najważniejsze uznać należy rozróżnienie pomiędzy licencją pilota lekkich śmigłowców LAPL(H), licencją pilota śmigłowcowego turystycznego PPL(H) oraz licencją pilota śmigłowcowego zawodowego CPL(H). Najbardziej popularną i najczęściej wybieraną przez młodych adeptów lotnictwa jest licencja pilota turystycznego dla śmigłowca. Uważana jest ona za pierwszy krok w karierze lotniczej każdego pilota śmigłowców. Posiadacz tego rodzaju licencji posiada uprawnienia do samodzielnego pilotowania śmigłowca jako pilot dowódca – z ograniczeniem do lotów o charakterze niekomercyjnym, wykonywanych – co do zasady – w warunkach dziennych. Posiadanie tego rodzaju licencji stanowi niezbędny warunek do rozpoczęcia szkolenia na licencję zawodową CPL(H), otwierając drogę do szerszych możliwości wykorzystywania zdobytych uprawnień na cele zawodowe.

Jak wygląda szkolenie do uzyskania licencji pilota śmigłowca?

Szkolenie poprzedzające uzyskanie licencji pilota śmigłowca turystycznego PPL(H) składa się z dwóch obowiązkowych części, które mogą odbywać się w sposób równoległy. Pierwsza z nich obejmuje zagadnienia teoretyczne: dwanaście godzin wykładów oraz osiemdziesiąt osiem godzin samokształcenia przy wykorzystaniu materiałów edukacyjnych i szkoleniowych stworzonych przez instruktorów lotnictwa. Ta część szkolenia ma za zadanie zapoznanie kandydata na pilota ze wszystkimi ważnymi informacjami, które pozostają przydatne przy odbywaniu lotów powietrznych. Druga część szkolenia obejmuje zajęcia praktyczne, polegające na wykonywaniu lotów śmigłowcem – przy asyście instruktora oraz samodzielnie pod jego nadzorem. Ukończenie szkolenia warunkuje możliwość podejścia do egzaminów organizowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, których zaliczenie stanowi podstawę do uzyskania licencji pilota. Podobnie jak w przypadku samego szkolenia, także egzaminy podzielone zostały na część teoretyczną i praktyczną.

Gdzie odbyć szkolenie na pilota śmigłowca?

Na terenie kraju funkcjonuje co najmniej kilka podmiotów, które na co dzień zajmują się przygotowywaniem kandydatów na pilotów do zaliczenia egzaminów oraz uzyskania licencji pilota turystycznego dla śmigłowca. Porównywalne na pierwszy rzut oka warunki szkolenia w poszczególnych ośrodkach mogą się diametralnie różnić od siebie w szczegółach. Przed wyborem warto więc porównać ze sobą wszystkie dostępne oferty, w szczególności pod kątem jakości prowadzonych zajęć oraz ostatecznego kosztu szkolenia. Często okazuje się bowiem, że atrakcyjna względem konkurencji cena szkolenia nie zawiera niektórych obowiązkowych opłat, do których uiszczenia kursant wzywany jest dopiero w jego toku. Zapobiec takiej sytuacji może jedynie dokładne zapoznanie się z akceptowaną ofertą.

więcej na stronie: https://helipoland.com/szkolenia-pilotow/licencja-pilota-smiglowcowego-turystycznego-pplh/

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.