piątek, 27 kwiecień 2018 12:03

Jaki prezent na Pierwszą Komunię?

Napisał

Przed nami sezon komunijny. Wielu już teraz rozgląda się i zastanawia nad wyborem najlepszego upominku z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Prezenty nie muszą być drogie, ważne, żeby były przemyślane i dobrane.

O tym, jak ważne są prezenty komunijne, nikogo nie trzeba przekonywać. Choć oczywiście najważniejsza jest sama uroczystość, właściwe przeżycie sakramentu i osobiste spotkanie z Bogiem, jednak w naszej pamięci pozostało spotkanie rodzinne i właśnie upominki, które sprawiły, że czuliśmy się kimś wyjątkowym i kochanym.

Kim jest bohater uroczystości?

Żeby właściwie dobrać prezent warto naradzić się z rodzicami. Powinniśmy wiedzieć co lubi i czym się interesuje nasz chrześniak, co sprawi mu przyjemność? Poza tym konsultując z rodzicami sprawę prezentu dla ich dziecka, pozwalamy im w tym uczestniczyć i sprawiamy im dodatkową radość.

Przy wyborze upominku nie powinniśmy kierować się modą, ale wybrać coś co wywoła uśmiech  dziecka i spełni jego marzenia. Wybrany przez nas prezent zdecydowanie bardziej pozostanie w pamięci dziecka, jako coś wyjątkowego, niż na przykład nawet spora suma pieniędzy. Nie uczmy dzieci, że pieniądze są najważniejsze. Jeszcze przyjdzie na to czas.

Sport czy elektronika?

Już ruszyła reklamowa kampania w mediach, z której dowiemy się na przykład, że najlepszym prezentem na komunię będzie smartfon, komputer, laptop czy tablet. To faktycznie przydatne urządzenia. Mogą służyć nie tylko do zabawy, ale i do nauki. Jednak plagą naszych czasów jest uzależnienie od gier komputerowych i mediów społecznościowych. Nie tylko dzieci, ale i dorośli nie mogą sobie z tym poradzić. Czy warto więc narażać na to już 8- 9-latka? Może lepiej wybrać coś, co wyciągnie dziecko z domu?

Być czy mieć?

Do propozycji upominków komunijnych warto dorzucić ufundowanie dziecku wartościowych zajęć dodatkowych czy super wakacji. To koszt porównywalny do zakupu innych prezentów, a może pozostawić po sobie nie tylko wyjątkowe wspomnienia, ale przyczynić się do dalszego rozwoju naszego małego przyjaciela, a nawet odkrycia jego prawdziwych pasji, z którymi potem może związać swoją przyszłość. Warto o tym porozmawiać z jego najbliższymi. Na pewno będą wdzięczni, że ktoś pomyślał w ten sposób o ich dziecku.

Pamiątka na pokolenia

Choć reklamy przekonują nas, co w tej chwili jest popularnym i modnym prezentem komunijnym, sami powinniśmy zadecydować, czy chcemy, żeby był to prezent tylko na rok, czy może na całe życie? Pomyślmy trochę egoistycznie na temat prezentu jakim chcemy obdarować nasze dziecko, chrześniaka, wnuka czy wnuczkę czy też inne zaprzyjaźnione z nami dziecko pierwszokomunijne. Czy nasz prezent ma być prezentem dającym chwilową radość, czy przy tak wyjątkowym święcie chcemy aby był zapamiętany i stał się swoistą pamiątką na pokolenia?

Na pewno idealną pamiątką z okazji Pierwszej Komunii były i pozostaną dewocjonalia: pierwsza Biblia, złoty czy srebrny krzyżyk czy medalik, a także odpowiednio dobrana biżuteria.

Pierwsza Komunia to wejście na kolejny etap rozwoju wiary, przeżywanie jej bardziej świadomie i osobiście. Wybrane przez nas dewocjonalia nie muszą być bardzo drogie, a zawsze są piękna i wyjątkowe. „Dziecko chłonie swoje otoczenie: rzeczy, które widzi nie zostają tylko zapamiętane, stają się częścią jego duszy. Cały świat, który go otacza, wszystko to co w nim widzi czy słyszy, staje się jego częścią.” powiedziała Maria Montessori, którą dziś stawia się za wzór dobrego pedagoga. Dlatego warto kupować dzieciom rzeczy piękne i cenne.

Krzyżyki i medaliki ze złota lub ze srebra najlepiej kupić w wyspecjalizowanych sklepach jubilerskich. Dobrą propozycją jest Salon Jubilerski Sezam, gdzie wybór dewocjonaliów jest bardzo duży, są medaliki w prostej lub ozdobnej formie , krzyżyki gładkie lub z wizerunkiem albo słynący ze swojej mocy opatrznościowej medalion z krzyżem św. Benedykta. Są one kunsztownie wykonane, z pieczołowitością i troską o wyjątkowo estetyczny wygląd. Taki biżuteryjny prezent warto dodać nawet jeśli oprócz tego planujemy inne upominki, tym bardziej, że są w bardzo atrakcyjnych cenach od kilkunastu złotych za medaliki ze srebra i kilkudziesięciu za medalik ze złota. One pozostaną na pewno najlepszą pamiątką z tego wyjątkowego dnia.

– W ofercie I komunijnej w SEZAM przygotowaliśmy nie tylko medaliki i krzyżyki, które będziemy oferować w promocji -20%, mamy też fantastyczny wybór kolczyków i kompletów dedykowanych z myślą o pamiątkach pierwszokomunijnych zarówno w srebrze jak i w złocie – opowiada właścicielka sieci salonów, Barbara Buczek. – Przy zakupie złotych kolczyków srebrne będziemy dodawać gratis – to po to żeby na początek dziewczynka miała srebrne kolczyki, a potem jak już podrośnie, nosiła te złote które dostała na Pierwszą Komunię.

Jak zrobić idealny prezent na pokolenia?

Prezent na pokolenia nie musi być bardzo drogi, ale powinien być ponadczasowy, taki do którego wraca się z sentymentem za wiele lat i z tym założeniem bardzo współgra biżuteria, która sama w sobie jest ponadczasowa. Pomimo tego że w pierwszym momencie taki prezent może nie wywrzeć wrażenia na obdarowanej osobie, potem z biegiem lat staje się tą rzeczą, która przypomina nam daną chwilę. Potraktujmy z należytą powagą młode osoby, które przekraczające pewien próg w dążeniu do dorosłości. Czy dziewczynka obdarowana biżuterią będzie niezadowolona? Czy chłopiec, który dostanie ciekawy zegarek, będzie z tego powodu smutny? Z dewocjonaliów dla chłopca możemy zaproponować łańcuszek z krzyżykiem lub medalionem , dla dziewczynki może to być śliczny medalik, albo kolczyki lub modny naszyjnik – celebrytka albo np. ciekawa brosza. Najważniejsze żeby te wyroby były wykonane ze szlachetnych kruszców  – ze srebra lub ze złota. Wówczas będą stanowić prawdziwą „pamiątkę na pokolenia".

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio na głos24