Wygodne zakupy Wyróżniony

Wygodne zakupy

W ogólnopolskim badaniu ponad 140 tysięcy mieszkańców miast, miasteczek i wsi oceniło wygodę robienia zakupów w swojej najbliższej okolicy. Wydawać by się mogło, że najlepiej będzie w dużych ośrodkach z licznymi galeriami handlowymi. Czy na pewno? Gdzie nam #siężyje i robi zakupy najwygodniej?

– Możliwość wygodnego zrobienia zakupów w pobliżu miejsca zamieszkania ma ogromne znaczenie – mówi Agata Polińska z serwisu Otodom, który zrealizował badanie. – Otwarty w dogodnych godzinach sklep z szeroką ofertą i przystępnymi cenami potrafi ułatwić życie oraz może być nie mniejszym atutem, niż piękny park, przychodnia czy boisko. Dlatego w badaniu #siężyje postanowiliśmy zapytać 140 tys. Polaków m.in. o to, gdzie najwygodniej robi im się zakupy – dodaje.

Wyniki badania podzielone zostały na kategorie, w zależności od wielkości miasta: metropolie (powyżej 300 tysięcy), duże i średnie (od 50 do 300 tysięcy), małe (poniżej 50 tysięcy) oraz wsie. Okazuje się, że jest całkiem dobrze! Nasz poziom satysfakcji z wygody zakupów średnio wynosi aż 5,36 punktów na 7 możliwych!

Wyraźnie widać prawidłowość, że im większa miejscowość, tym wyższa ocena, co nie stanowi dużego zaskoczenia. Jednak co ciekawe, czołówka zestawienia małych miast oraz wsi otrzymała noty lepsze nawet od największych miast. W rankingu świetnie wypadł też Śląsk - ma aż 5 przedstawicieli w pierwszej dziesiątce dużych miast, a także reprezentację w postaci zwycięzców kategorii małych miast oraz największych metropolii.

Najbardziej zaskakujący jest jednak fakt, że mnogość galerii handlowych nie przekłada się na nasze zadowolenie z zakupów. Po porównaniu wyników badania #siężyje, wygodne zakupy z zestawieniem powierzchni w nowoczesnych centrach handlowych (w przeliczeniu na mieszkańca) okazuje się, że miasta o największym nasyceniu takich sklepów - m.in. Wrocław czy Łódź - zamykają stawkę zadowolenia z wygody robienia zakupów. Także Warszawę, która jest największym rynkiem handlowym w Polsce i powinna być naturalnym kandydatem na lidera, sami mieszkańcy ulokowali w środku stawki, a nie na jej czele.

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA