niedziela, 14 kwiecień 2019 10:36

Zniszczona pożarem Katedra Notre Dame zostanie odbudowana [AKTUALIZACJA]

Napisał
twitter, france24.com twitter, france24.com

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na odbudowę świątyni.

Strażacy uratowali główną strukturę i dwie wieże katedry Notre Dame w Paryżu. Zachowało się też wnętrze średniowiecznego obiektu. Pożar opanowano 16 kwietnia około godziny 4:00 nad ranem.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że katedra zostanie odbudowana.

Już rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na ten cel, którą rozpoczęła fundacja Patrimoine. 

We wtorek o godzinie 16:40 było już zebranych ponad 3,7 mln euro. Środki na odbudowę średniowiecznej świątyni wpłacać można pod linkiem (TUTAJ).

Ponadto na prace rekonstrukcyjne po pożarze Notre Dame rodzina Arnault (właściciel m.in. marek Christian Dior czy Louis Vuitton) przekaże 200 mln euro, a Francois-Henri Pinault (do którego należy m.in. marka Gucci i Saint Laurent) – 100 mln euro.

50 mln euro na odbudowę katedry zapowiedział z budżetu miasta mer Paryża. W najbliższych dniach z kolei region paryski przekaże 10 mln euro na rozpoczęcie prac.

Pomoc płynie też od zagranicznych samorządów. Węgierskie miasto Segedyn zapowiedziało 10 mln euro na odbudowę zabytkowej paryskiej świątyni Notre Dame.

 

Pożar katedry Notre Dame poruszył wszystkich

Prezydent Polski Andrzej Duda na Twitterze napisał:

Słowa pocieszenia i solidarności z narodem francuskim przekazał również Donald Tusk. Wspomniał, że tak jak zniszczony niegdyś w 90% Gdańsk, tak i katedra Notre Dame zostanie odbudowana. 

 

Wstrząsający dzień dla wszystkich chrześcijan. Wybuch pożaru Katedry Notre Dame

15.04.2019 

Pali się Katedra Notre Dame w Paryżu. Zawalił się już dach średniowiecznego zabytku.

Gęsty dym unosi się nad stolicą Francji. Ogień w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek 15 kwietnia p godzinie 18:50. Policja nakazała opuszczenie terenu, by ułatwić dojazd karetkom i wozom strażackim.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Być może zapaliło się drewniane rusztowanie, ustawione wokół katedry. W średniowiecznym obiekcie prowadzona była bowiem renowacja iglicy nad nawą główną, która miała zostać ukończona w 2022 roku.

To ogromna tragedia. W tym roku mija 856 lat od rozpoczęcia budowy francuskiej katedry Notre Dame.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.