wtorek, 06 luty 2018 09:36

Turystyczny sukces Małopolski

Napisała

Najatrakcyjniejsze miejsce dla turystów w Małopolsce to Kraków, ale zaraz po nim Zakopane i góry w Małopolsce. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podsumował właśnie ubiegłoroczny sezon turystyczny. Wysokie notowania wśród turystów mają także nasze góry i to nie tylko Tatry.

2017 rok Małopolska zamknęła z mocnym wynikiem turystycznym. Region odwiedziło aż 15,9 mln osób, czyli dokładnie o 1 mln więcej, niż rok wcześniej. W sumie pozostawili oni w regionie blisko 13,5 mld zł. To tylko niektóre informacje, które płyną z najnowszego raportu z badania ruchu turystycznego w Małopolsce.
– Liczba osób odwiedzających Małopolskę rośnie od 2009 roku. Nie bez powodu. Nasz region to miejsce, w którym można zachwycić się wyjątkowymi krajobrazami, zabytkami czy aktywnie spędzić czas wolny – mówi Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za turystykę. – Dokładnie rok temu podczas konferencji podsumowującej 2016 rok wyraziłem przekonanie, że Światowe Dni Młodzieży przyczynią się do stałego wzrostu zainteresowania Małopolską. I faktycznie – dziś widzimy tego efekty: kolejny rekord turystyczny pokazuje, że informacja o Małopolsce jako regionie wartym odwiedzenia poszła w świat. Dodaje również, że liczba odwiedzających Małopolskę wzrosła w 2017 roku o 7,1 proc. w stosunku do 2016 roku, kiedy to w Krakowie papież Franciszek spotkał się z młodymi pielgrzymami z całego świata.
Skąd przyjeżdżają odwiedzający?
W ubiegłym roku do Małopolski przyjechały osoby z 57 państw. Wśród zagranicznych odwiedzających niezmiennie dominują przedstawiciele czterech: Wielkiej Brytanii (17,1 proc.), Niemiec (13,3 proc.), Włoch (7,1 proc.) oraz Francji (6,8 proc.). W przypadku tych dwóch ostatnich krajów liczba odwiedzających rośnie od 2014 r. Na dalszych miejscach zestawienia znalazły się: Hiszpania (5 proc.), Holandia (4,4 proc.), Ukraina (4 proc.) czy Irlandia (3,9 proc.).
Z kolei mieszkańcy jakich województw przyjeżdżają do Małopolski w interesach lub na urlop? To przedstawiciele naszego regionu (25,8 proc.), Śląska (13,5 proc.), Mazowsza (12,6 proc.) oraz Dolnego Śląska (5,7 proc.). Najmniej osób przyjeżdża do Małopolski z Podlasia (zaledwie 1,8 proc.). Ostatnie lata to też spory napływ turystów z Malty, którzy dzięki tanim połączeniom do Krakowa mogą cieszyć się wyjazdami do tańszej od ich wyspy Polski. W Zakopanem nie mogą nacieszyć się śniegiem, którego w ich kraju absolutnie brak. Chętnie uczą się jeździć na nartach i na skuterach śnieżnych.
Po co do Małopolski przyjeżdżają z kolei odwiedzający z zagranicy? Przede wszystkim deklarują oni chęć zwiedzania zabytków. Wśród turystów zagranicznych istotnym celem wizyty są również odwiedziny u krewnych czy znajomych, a także rozrywka.
Warto dodać, że wizyta w Małopolsce to w znacznej mierze cel osób stosunkowo młodych – niemal 74 proc. odwiedzających to osoby poniżej 45 lat. Średnia wieku jest też niższa w przypadku odwiedzających z zagranicy, niż z kraju – niemal 53 proc. odwiedzających z innych państw ma mniej niż 35 lat.
– Badanie ruchu turystycznego prowadzimy w Małopolsce od 14 lat. Dzięki temu mamy doskonałą wiedzę nie tylko na temat zadowolenia odwiedzających, ale też zachodzących zmian. To istotne dane nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla przedstawicieli branży turystycznej, którzy mogą dostosować swoją ofertę do nowych wymagań odwiedzających – podkreśla Dorota Skotnicka, zastępca dyrektora Departamentu Turystyki i Sportu UMWM.
Raport za 2017 r. został przygotowany w oparciu o badania, które były prowadzone w głównych atrakcjach turystycznych regionu (łącznie 29 lokalizacji) na podstawie wywiadów kwestionariuszowych na próbie 6664 odwiedzających. Badania zrealizowało konsorcjum dwóch firm: Pracownia Analiz Społecznych IPSYLON Iwona Żuk oraz Pracownia Badawcza BOSQO.
(joa), Hubert Kawalec

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.